Izolacja ma swoje plusy. Przede wszystkim wzmaga kreatywność

Autor Kamila Krótka - 12 Czerwca 2020

O tym, że epidemia to nie tylko powód do zmartwień przekonali nas już Newton czy Boccaccio. Jednak jej pozytywny wpływ na kreatywność możemy zaobserwować również teraz i to na terenie Polski.

Epidemie dają początek wielkim odkryciom. Podczas kwarantanny spowodowanej epidemią dżumy Isaac Newton rozpoczął pracę nad prawem ciążenia. W tym samym czasie rozpowszechniły się perfumy, odkryto też nowe metody walki z chorobami zakaźnymi,
a następnie powstały szczepionki.

Epidemia to też czas powstawania wybitnych dzieł literackich. To podczas niej Giovanni Boccaccio napisał „Dekameron”. Podobno też w trakcie epidemii dżumy William Szekspir stworzył „Króla Leara”.

Historia dzieje się na naszych oczach

Wracając do współczesności, podczas walki z pandemią koronawirusa niezwykle pomocne okazują się na przykład drukarki 3D. Za ich pomocą można wydrukować m.in. urządzenie, które potrafi zamienić maskę do nurkowania w sprzęt ochronny. Jego projekt znajduje się
w internecie, a do wydrukowanego urządzenia wystarczy włożyć tanie i łatwo dostępne filtry bakteryjno-wirusowe. Według medyków oddychanie w tego typu maskach jest nawet wygodniejsze niż w tych profesjonalnych.

- Po odpowiednim zaadoptowaniu, podłączeniu filtrów do rurek intubacyjnych, wyśmienicie spełniają swoją rolę ochronną, protekcji górnych dróg oddechowych dla personelu medycznego - mówi Marcin Soboń, ratownik medyczny.

Kolejnym urządzeniem wspomagającym walkę z koronawirusem jest aparat Ventil, którego prototyp powstał już 40 lat temu. Jego projekt  opracowali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Urządzenie pozwala oddychać dwóm pacjentom jednocześnie przy podłączeniu go do jednego respiratora.

Na uwagę zasługuje też aplikacja na smartfony ProteGO, która informuje o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem. Dzięki technologii Bluetooth aplikacja zbiera informacje o napotkanych urządzeniach i informuje o spotkaniach z chorymi osobami.

źródło: tvn24.pl

Następny artykuł