Jan Kulczyk we wspomnieniach najbliższych mu osób.
Fot. Andrzej Iwanczuk / EastNews
Autor Kamila Krótka - 29 Lipca 2020

5 lat temu odszedł Jan Kulczyk. Najbliżsi wspominają przedsiębiorcę. Był "bogaty duchowo i intelektualnie"

Jan Kulczyk to postać, która wpłynęła na wiele obszarów polskiej gospodarki i kultury. Był to człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach, aktywnie uczestniczący w rozwoju kraju. 5 lat po jego śmierci najbliżsi wciąż ciepło wspominają przedsiębiorcę.

Odważne plany i pewność siebie to określenia, które najczęściej pojawiają się we wspomnieniach przyjaciół Jana Kulczyka - niegdyś przedsiębiorcy i najbogatszego Polaka. Jak wspominają go najbliższe mu osoby? Czego im brakuje w polskim biznesie i życiu publicznym od czasu, gdy nie ma już człowieka, którego określali mianem wizjonera?

Marta Manowska z Marta Manowska z "Rolnik szuka żony" zbiera gratulacje. Co się wydarzyło?Czytaj dalej

Jan Kulczyk w oczach przyjaciół

Przyjaciele ciepło wspominają Jana Kulczyka, który zmarł w 2015 roku. Biznesmen, oprócz tego, że aktywnie wspierał polską gospodarkę, przeznaczał duże kwoty na rozwój kultury czy muzealnictwa. Wsparł między innymi muzeum POLIN kwotą 20 mln zł, dzięki której jest to dziś jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Niejednokrotnie powtarzał, że pieniądze są tylko narzędziem do zmian i realizacji swoich wizji. Nie uważał ich za wartość samą w sobie.

–Znałem Janka ponad 20 lat. Przegadaliśmy setki godzin, często na tematy prywatne. Nie znam drugiego człowieka, który byłby tak wszechstronny i – jakikolwiek górnolotnie to zabrzmi – bogaty duchowo i intelektualnie. Był osobą bardzo wierzącą, przeznaczał z potrzeby serca gigantyczne pieniądze na kulturę, inwestował w młodych ludzi. Poza tym był – jak mało który Polak z biznesu – rozpoznawalny na arenie międzynarodowej. Przyjaźnił się z Helmutem Kohlem, Michaiłem Gorbaczowem, znał szefów wielu innych państw. Był życzliwy, otwarty, przekonany, że im więcej się daje, tym więcej otrzymuje się w zamian, i miał dużo szczęścia - wspomina Zbigniew Jakubas, biznesmen i inwestor giełdowy oraz przyjaciel Kulczyka.

Mówi o nim też Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy ITI, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu:

- To wielka strata, że odszedł przedsiębiorca w sile wieku. Był w takim momencie życia, kiedy zbiera się owoce pracy i można wiele zdziałać, korzystając z bagażu doświadczeń i kontaktów. A Kulczyk był mistrzem w zjednywaniu sobie ludzi. Oprócz wizji, nosa biznesowego ta umiejętność budowania relacji była jednym z kluczy budowania sukcesu.

Jak dodaje Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska:

- Był człowiekiem, który nie bał się realizować odważnych wizji. Cechowały go nieskazitelne maniery i ogromna kultura osobista.

Związek z Katarzyną Przetakiewicz

Kulczyk był związany między innymi z projektantką mody, Joanną Przetakiewicz, która ciepło mówi o byłym mężu, z którym była związana do 2013 roku. Przetakiewicz dementowała plotki na ich temat, według których to mąż pomógł jej w karierze. Chętnie opowiadała o swojej niezależności finansowej jeszcze przed związkiem z miliarderem oraz o doskonałej relacji, która ich łączyła.

Dzisiaj grzeje:
1. Nie żyje aktorka znana z seriali z TVP i Polsatu. Miała 47 lat
2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
3. “Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”

- Byliśmy parą zarejestrowaną pod prawem szwajcarskim, jakby małżeństwem pod prawem szwajcarskim. To był ideał męża i ideał małżeństwa - opowiadała Przetakiewicz o Kulczyku w rozmowie z Super Expressem. - Był dla mnie miłością i był dla mnie wsparciem. Oprócz miłości i ekscytacji było między nami bardzo dużo przyjaźni i partnerstwa. Nigdy mu tego nie zapomnę. Zostanie w moim sercu na zawsze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Media przekazały najgorszą wiadomość. Nie mogli nic zrobić, niestety nie żyje
  2. Puma płacze w ogrodzie zoologicznym? Prawda może okazać się bolesna
  3. Czy starożytni grali w Angry Birds? Figurka datowana na 3000 lat wygląda jak świnia z popularnej gry
  4. "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
  5. Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
  6. Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
  7. Robert Lewandowski usłyszał fatalną wiadomość. Pozbawiono go szansy na największe wyróżnienie

źródło: rp.pl / kobieta.wp.pl / wyborcza.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł