Odkrycie skarbu z czasów II RP
fot. Facebook - Національний заповідник "Замки Тернопілля"
Autor Olga Szmańda - 14 Września 2020

Przez przypadek odkryto skarb z okresu II RP. Historia tego miejsca przyprawia o dreszcze

Odkrycie skarbu z okresu II RP należy do zbioru kolejnych zaskakujących znalezisk archeologicznych. Monety znajdujące się na dziedzińcu oo. Bernardynów w Zbarażu na Ukrainie, kryją za sobą przerażające i fascynujące historie. Sześć kilogramów monet z czasów II RP trafią po oszacowaniu ich wartości do oddziału Muzeum Narodowego “Zamki Tarnopola”.

Odkrycie opublikowane na Facebooku Rezerwatu Narodowego "Zamki Tarnopola" zaskoczyło fanów historii. Informacje umieszczone w mediach społecznościowych opowiedziały o nietypowym znalezisku. Na dziedzińcu klasztoru  oo. Bernardynów w Zbarażu na Ukrainie, doszło do odkrycia skarbu. Podczas prac ziemnych na dziedzińcu odkopano naczynie zawierające sześć kilogramów monet z czasów II RP. Monety o różnych nominałach pochodzą z czasów XX-lecia międzywojennego. Jest to okres, w którym Zbaraż należał do Polski. Na razie odkrywczy zajmują się oszacowaniem wartości odkrytego skarbu. Następnie zostanie on przewieziony do oddziału Muzeum Narodowego "Zamki Tarnopola".

Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęciaJerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęciaCzytaj dalej

W okresie od 1923 roku do 1939 klasztor w Zbarażu był miejscem, które zamieszkiwali prowadzący tam szkołę bernardyni. Ojcowie niestety byli zmuszeni do opuszczenia opactwa i miasta w 1945 roku. Wszystko przez władze radzieckie, które postanowiły zagarnąć budynek i zrobić z niego szpital. Po szpitalu w tym samym miejscu powstał zakład produkujący półprzewodniki. 

Odkrycie nieopodal zamku w Zbarażu

Dzisiaj grzeje:
1. Piotr Machalica przez lata związany był z Edytą Olszówką. Teraz ponownie się żeni. Kim jest wybranka?
2. Piesek urodził się z wyjątkowym pyszczkiem. Pokazał wszystkim, że nie ma nic złego w byciu innym

Obok klasztoru, w którym doszło do odkrycia skarbu znajduje się także zamek kojarzony przez fanów “Ogniem i Mieczem”. Miejsce od XV wieku było siedzibą bardzo bogatej rodziny Knizianów Zbarskich. Niestety w 1474 roku kniaź Wasyl Nieświcki nie obronił się przed najazdem Tatarów i spłonął razem z całym ludem znajdującym się na posesji. Po odbudowaniu go w 1589 roku ponownie został zniszczony. Renowacja starych ruin rozpoczęła się w 1620 roku. Wtedy też niejednokrotnie napadany był przez Kozaków w 1649 roku. Bohaterski czyn obrońców posiadłości został upamiętniony dziełem Sienkiewicza “Ogniem i Mieczem”. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
  2. Kot bawi się gumką do włosów. Po chwili ucieka w panice, wszystko nagrano
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Wielki sekret Japonii ujawniony. Minister obrony powiedział prawdę. Chodzi o UFO

Źródło: podroze.onet.pl 

Następny artykuł