Pieniądze mogą przynieść spory zysk
Fot. Olga Szmańda
Autor Kamila Krótka - 17 Września 2020

Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę

Pieniądze mogą przynieść fortunę same w sobie. Wystarczy, że wykażemy się sprytem i uważnością, a nominał znacznie poprawi stan naszego portfela. Jak sprawdzić czy dany banknot 10 zł faktycznie posiada sporą wartość? Podpowiadamy.

Pieniądze posiadają unikatowe cechy, które sprawiają, że niektóre z banknotów potrafią być wyjątkowe. Każdy z nominałów - 10, 20, 50 czy 100 zł mogą być warte o wiele więcej niż się wydaje. Jak to sprawdzić?

Korzystasz z bankomatu? Możesz się mocno zdziwić. Przygotuj się na sporą zmianę przy wypłatachKorzystasz z bankomatu? Możesz się mocno zdziwić. Przygotuj się na sporą zmianę przy wypłatachCzytaj dalej

Pieniądze i ich prawdziwa wartość

Niektóre nominały mogą być warte o wiele więcej niż się wydaje, mimo że mało osób zdaje sobie z tego sprawę. Wiele z nich nieświadomie używa ich po prostu jak zwyczajnych banknotów, oddając je w ręce innych. A to błąd.

Okazuje się, że każdy banknot posiada numer seryjny, na który rzadko kiedy zwracamy uwagę. Najcenniejsze banknoty posiadają numer złożony z ciągu tych samych cyfr, np. 4444444. W Polsce jest ich bardzo mało, dlatego znalezienie takiego egzemplarza jest niemal niemożliwe.

Wartość banknotu

Banknot o takim numerze może być warty nawet kilka milionów złotych. To jednak nie jedyny wyróżnik, bo istnieją też inne układy cyfr, które sprawiają, że 10 zł jest warte fortunę. Oto kolejne możliwości:

1234321, 1134311, 8175718 – to tzw. rodzaj numeru radarowego. Wartość pieniądza z takimi numerami może być większa nawet o tysiąc razy od tego, ile wynosi jej nominał.

Cenniejsze są natomiast numery: 1234567, 8765432, jednak jest ich bardzo mało.

Jeśli chodzi o dwie wielkie litery widniejące na banknocie, są to nazwy serii. One także mają wartość, a najcenniejsze z nich to YA i ZA. Dużo starsze i równie cenne banknoty są oznaczone literami AA i AB, pochodzą one z czasów początku denominacji z fabryki w Anglii.

Dzisiaj grzeje:
1. Piotr Machalica przez lata związany był z Edytą Olszówką. Teraz ponownie się żeni. Kim jest wybranka?
2.3-metrowy rekin zaatakowała turystę. Ciężarna wskoczyła do wody, aby uratować męża
3. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia

Trzeba pamiętać, że szczególnie cenna dla kolekcjonerów, którzy dobrze znają wartość pieniądza, jest gotówka prosto z banku. Unikatowy egzemplarz powinien być w bardzo dobrym stanie - brzegi nie mogą być podarte, kolor musi być wyraźny. Banknot nie może być też pogięty i brudny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rodzice zainstalowali kamerkę w pokoju syna. Gdy włączyli nagranie, zaniemówili widząc, co w nocy robi dziecko
  2. Lew i dziecko występowali w programie na żywo. Wystarczyłyby sekundy, by doszło do tragedii
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Za kryzys klimatyczny odpowiada 1% najbogatszych. Eksperci nie pozostawiają złudzeń

źródło: lelum.pl

Następny artykuł