Pieniądze dla emerytów z tytuły dodatku honorowego
fot. pixabay.com - pasja1000
Autor Olga Szmańda - 24 Września 2020

4,3 tys. zł więcej do emerytury. Wiceminister chce podnieść wysokość dodatku dla seniorów

Pieniądze z dodatku honorowego są świadczeniem przyznawanym najstarszym seniorom. Ci, którzy ukończyli 100 lat mogą spodziewać się większych pieniędzy do emerytury. Obecnie takie wynagrodzenie jest równe średniej krajowej za rok poprzedzający rok ukończenia przez emeryta 100 lat zmniejszone o świadczenie ZUS. W 2020 roku kwota świadczenie opiewa na 4,3 tys. zł. Obecnie aż 2,2 tys. seniorów w kraju może na nie liczyć. Szacuje się, że do 2040 roku liczba pobierających dodatek wzrośnie dziesięciokrotnie. Wiceminister, Stanisław Szwed proponuje by świadczenie przysługiwało również młodszym emerytom.

Pieniądze przysługujące seniorowi z tytułu dodatku honorowego przyznawane są w wysokości średniej krajowej w roku poprzedzającym rok ukończenia 100 lat pomniejszony o składki na rzecz ZUS. Tym samym osoby otrzymujące dodatkowe pieniądze w 2020 roku mogą liczyć na comiesięczne wynagrodzenie w wysokości 4,3 tys. zł z tego tytułu.

Lata 90. należały do Shazzy. Co dziś słychać u królowej disco polo?Lata 90. należały do Shazzy. Co dziś słychać u królowej disco polo?Czytaj dalej

Dodatek honorowy nie podlega waloryzacji. Oznacza to dla każdego kto taki dodatek posiada i go pobiera, że będzie on przysługiwał do końca życia w jednakowo ustalonej i niezmiennej kwocie. Według danych Zakładu Ubezpieczeń społecznych w 2020 roku taki dodatek do emerytury dostanie około 2,2 tys, osób. Z kolei tendencja wzrostowa dotycząca tworzenia się coraz większej ilości seniorów a mniejszej dzietności w Polsce sugeruje, że w 2040 roku dodatek honorowy będzie pobierać 20 tys. osób. Co ciekawe zdaniem ministra dodatkowe pieniądze powinny również przysługiwać młodszym seniorom. 

Pieniądze z tytułu dodatku honorowego

Pojawiające się głosy dotyczące zmniejszenia wieku do wypłacania dodatku honorowego potwierdził w swojej wypowiedzi wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. W rozmowie z Super Expressem minister opowiedział się za zmniejszeniem wieku potrzebnego do zgłoszenia się po dodatkowe pieniądze. Obniżenie progu osób, którym przysługuje dodatek honorowy popiera również  Związku Emerytów i Rencistów Elżbieta Ostrowska. Według pani Elżbieta Ostrowsk dodatkowe pieniądze dla seniorów po 90-tym roku życia znacznie ułatwiłyby dbanie im o budżet domowy, zakup leków czy jedzenia. 

Dzisiaj grzeje:
1. Na dnie Odry odnaleziono ogromny skarb. Archeolodzy są pod wrażeniem znaleziska
2.Starszej suczce zostały 24 godziny życia. Kobieta mogła zrobić tylko jedno, aż chce się płakać
3. Każdy pamięta Lidkę z serialu "Czterej pancerni i pies". Aktorka wyznała dlaczego rola na zawsze zmieniła jej życie

- Warto rozważyć, aby dodatek honorowy był także dla tych emerytów, którzy skończyli 90 lat. Byłaby to również promocja długowieczności - powiedział wiceminister Szwed w rozmowie z Super Expressem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gigantyczny szczur został wyciągnięty z kanalizacji. Gdy poznali prawdę, zamarli
  2. Dorosły owczarek niemiecki pierwszy raz widzi małego szczeniaka. Niezwykła reakcja psa
  3. Dryfował w pojemniku na lód przez trzy dni po tym, jak prądy morskie przewróciły jego łódź. "Na przemian traciłem przytomność z powodu głodu i spałem"
  4. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich
  5. Poszedł na grzyby. W lesie znalazł coś, co zupełnie zmieniło jego plany
  6. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota

Źródło: biznesinfo.pl 

Następny artykuł