Płaca minimalna wzrośnie według nowych zapowiedzi rządu
fot. East News - ARKADIUSZ ZIOLEK
Autor Olga Szmańda - 15 Września 2020

Wspaniała wiadomość dla 1,7 mln Polaków. Ich portfele znacznie urosną

Płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie. 2021 rok rozpocznie się pod znakiem zwiększenia wynagrodzenia dla Polaków, pierwszym jaki zrobi rząd po wybuchu pandemii koronawirusa. Wtorkowe posiedzenie obejmowało nowy projekt podniesienia płacy minimalnej w kraju. Płaca minimalna w 2021 roku wyniesie 2800 zł, rząd zapowiedział wzrost o 200 zł. Dodatkowo rząd zapewnił także wzrost minimalnej stawki godzinowej do 18 zł. Projekt pomoże milionom obywateli. 1,7 Polaków będzie mogło wypełnić swój portfel większą gotówką.

Płaca minimalna była tematem obrad wtorkowego posiedzenia rządu. Projekt opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji, doczekał się finalizacji. Nowe ustalenia doprowadzą do znacznych podwyżek w 2021 roku do wynagrodzenia minimalnego.

Przez przypadek odkryto skarb z okresu II RP. Historia tego miejsca przyprawia o dreszczePrzez przypadek odkryto skarb z okresu II RP. Historia tego miejsca przyprawia o dreszczeCzytaj dalej

Wysokość płacy minimalnej wyniesie 2800 zł, natomiast minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 18,30 zł na godzinę. Ustalone podwyżki są zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, które zostały przedstawione Radzie Dialogu Społecznego. Wzrost o 200 zł w stosunku do obecnej minimalnej stawki jest znaczący dla miliona Polaków. Obecne wynagrodzenie obejmuje kwotę 2600 zł, natomiast stawka godzinowa wynosi 17 zł. Co ciekawe wedle szacunków rządu z nowych ustaleń wynagrodzenia płacy minimalnej, skorzysta aż 1,7 mln obywateli i podreperuje swój domowy budżet. 

Płaca minimalna wzrośnie od 2021 roku

Wprowadzona w życie rządowa propozycja dotycząca minimalnego wynagrodzenia wcześniej była pod skrzydłami Rady Dialogu Społecznego. Mimo to społeczna strona nie doszła do porozumienia z władzami. W czego następstwie zgodnie z przepisami kwoty wzrostu płacy minimalnej ustala Rada Ministrów. Spotkanie odbyło się 15 września 2020 i dotyczyło ustalenia nowych kwot, jednak nie mogły być one niższe niż te wcześniej podane Radzie Dialogu Społecznego. 

Jarosław Kaczyński w swoich wypowiedział zapowiedział przed wyborami parlamentarnymi, że w ubiegłym roku nastąpi już wzrost płacy minimalnej do 3000 zł. Co ciekawe taki zastrzyk gotówki Polacy mieli otrzymać z końcem 2020 roku. Według prezesa PiS dodatkowy wzrost miał opiewać na kwotę 4000 zł płacy minimalnej do 2023 roku. Niestety autorzy danego projektu biorąc pod uwagę obecną sytuację w kraju spowodowaną pandemią COVID-19 doszli do porozumienia w kwestii podniesienia płacy minimalnej jedynie do 2800 zł. 

Dzisiaj grzeje:
1. Piotr Machalica przez lata związany był z Edytą Olszówką. Teraz ponownie się żeni. Kim jest wybranka?
2. Całe życie dokarmiała bezdomne psy. Kiedy odeszła, na pogrzebie zjawili się niespodziewani goście


3. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia

"Prognozy dotyczące stopy bezrobocia w 2021 r. prezentowane przez ekspertów krajowych i międzynarodowych wskazują na to, że efekt epidemii będzie odczuwalny przede wszystkim w 2020 r., zaś w 2021 r. sytuacja powinna się ustabilizować lub poprawić. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19" - napisano w projekcie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
  2. Szczeniak urodził się z pięcioma łapkami. Jego wygląd odbiera mowę, jest niezwykły
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Tajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieli

Źródło: biznes.radiozet.pl

Następny artykuł