Posłowie KO, a wśród nich Riad Haidar, przeprosili za głosowanie za podwyżkami pensji
Fot. Piotr Malecki / East News
Autor Kamila Krótka - 17 Sierpnia 2020

Posłowie KO przepraszają za podwyższenie sobie pensji. Czy partia cofnie swoją decyzję w Senacie?

Posłowie w piątek 14 sierpnia przyjęli nowelizację przepisów, która zapowiada podwyżki pensji dla wielu polityków, m.in. posłów, ministrów, wiceministrów, prezydenta i zupełnie nową pensję dla pierwszej damy. Teraz posłowie KO przeprosili za to, że głosowali za tymi podwyżkami. Być może dziś decyzja zostanie odrzucona w Senacie.

Podwyżki pensji miałyby dotyczyć samorządowców, parlamentarzystów i ministrów oraz osób na kierowniczych stanowiskach w państwie. Do sprawy poparcia ustawy odnieśli się posłowie KO Magdalena Filiks, Riad Haidar i Henryka Krzywonos oraz poseł PO Grzegorz Schetyna.

Kasia Cichopek kręci swoją zgrabną nóżką. Przebojowe nagranie zamieściła na TikTokuKasia Cichopek kręci swoją zgrabną nóżką. Przebojowe nagranie zamieściła na TikTokuCzytaj dalej


Podwyżki pensji dla posłów

Magdalena Filiks w mediach społecznościowych przyznała, że nie podeszła rzetelnie do pracy i nie przeczytała projektu.

- Oczywiście, że mogłam nie głosować wcale - co nie miałoby żadnego wpływu na wynik tych głosowań, ale poważnym błędem jest to, co zrobiłam, podchodząc bez należytej rzetelności do swoich obowiązków - napisała.

Dodała, że wielu doradców radziło jej, aby nie przyznawać się do błędu.

- Bez względu na to, że to niczego nie zmieni, słowo "przepraszam" za to, że zawiodłam, należy się osobom, które poczuły się z mojego powodu i moją postawą zawiedzione - zakończyła posłanka.

Krócej sprawę skomentował poseł KO Riad Haidar. Napisał, że przyznaje się do błędu w pierwszym głosowaniu i przeprosił za tę sytuację.

- Jak tylko Ustawa o podwyżkach dla posłów, senatorów i rządu wróci do Sejmu, zagłosuję przeciwko - napisał na swoim Facebooku.

Przeprosiny opublikowała też posłanka KO Henryka Krzywonos, ale po jakimś czasie zdecydowała się je usunąć. Dodała, że skoro większość społeczeństwa uważa, że poseł na Sejm ma zarabiać 80 proc. tego, co zarabiał dwa lata temu, to podpisze się pod tym i będzie głosować za poprawkami zgłoszonymi przez Senat.

- W związku z burzą związaną z piątkowymi głosowaniami w sprawie podniesienia wynagrodzeń informuję, że głosowałam "za" dlatego, że taka była rekomendacja klubu - napisała.

Krzywonos jednocześnie zwróciła się do Donalda Tuska:

- Jednak w związku z olbrzymim spadkiem PKB w krajach Unii, apeluję także do szefa największej frakcji Unii Europejskiej - EPL Donalda Tuska o wystąpienie z projektem obniżenia o 20 proc. uposażenia europosłów i władz unijnych - apelowała.

Do sprawy odniósł się też w rozmowie z TVN24 poseł PO Grzegorz Schetyna:

- Rozmawiałem z sekretarzem klubu i powiedziałem, że nie będę głosował za tym projektem. Namawiam, żeby go odrzucić - mówił poseł PO. - Bardzo ważna będzie decyzja senatorów i mam nadzieję, że odrzucą ten projekt w pierwszym czytaniu i będziemy mogli powiedzieć, że sprawa jest zamknięta. Wszyscy czujemy się winni i zawstydzeni tą sytuacją.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolniony

Według nowej ustawy poszczególni urzędnicy zarobią: prezydent - 25 981 zł brutto (obecnie 12,6 tys. zł brutto),  pierwsza dama - 18 tys. zł brutto (obecnie bez pensji), marszałkowie Sejmu i Senatu - 21 984 zł brutto (obecnie 14 tys. zł brutto), wicemarszałkowie Sejmu i Senatu - 17 987 zł brutto (obecnie 12 tys. zł brutto), premier - 21 984 zł brutto (obecnie 11 tys. zł brutto), ministrowie - 17 987 zł brutto (obecnie 10,1 tys. zł brutto), wiceministrowie - 16 988 zł brutto (obecnie 8 tys. zł brutto), wojewodowie - 14 989 zł brutto (obecnie 11-12 tys. zł brutto), wicewojewodowie - 12 990 zł brutto (obecnie 11 tys. zł brutto) oraz posłowie i senatorowie - 12 600 zł brutto (obecnie 8 tys. zł brutto). Podczas dzisiejszego głosowania Senat ma jeszcze szansę odrzucić podwyżki. Czy reakcja społeczeństwa i przeprosiny posłów KO sprawią, że politycy się zreflektują i tym razem zagłosują przeciw?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Próbowali zaprzyjaźnić małego husky z dzieckiem. Nie wszystko poszło zgodnie z planem
  2. Ponad 3 miliardy złotych wysłane przez pomyłkę. Wielka wpadka banku
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Wielka tragedia w rodzinie uwielbianego gwiazdora. Jego najbliższa osoba zmarła na koronawirusa, walczyła o życie przez długi czas

źródło: wp.pl / onet.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł