Jarosław Kaczyński zapowiada repolonizację mediów w Polsce, lecz zdecydowana większość jest już polska
Fot. Rafał Zambrzycki / flickr.com
Autor Bartosz Wróblewski - 26 Lipca 2020

Nie będzie repolonizacji polskich mediów. Jeden prosty powód, który wyklucza realizację planu Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński zapowiadał niedawno, że jeszcze w trakcie obecnej kadencji Sejmu może dojść do tzw. repolonizacji polskich mediów. Okazuje się jednak, że z jednego prostego powodu nie będzie to możliwe. Czyżby sam lider Prawa i Sprawiedliwości nie zdawał sobie z tego sprawy?

Jarosław Kaczyński od dawna narzeka na nieprzychylność niektórych mediów w stosunku do jego partii. Tak się składa, że część z nich to media, które wykupił obcy kapitał. W związku z tą sytuacją PiS zamierza doprowadzić do repolonizacji polskich mediów. Pytanie tylko, co to miałoby oznaczać.

Jacek Kurski"Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny politykaCzytaj dalej

Czy repolonizacja polskich mediów jest możliwa?

Wszystko wskazuje na to, że głośna repolonizacja polskich mediów to tylko chwyt marketingowy, ponieważ trudno zrozumieć, o co miałoby w niej chodzić. Przede wszystkim dlatego, że rządzący właściwie nie mają czego repolonizować. Zdecydowana większość mediów w Polsce jest bowiem polska.

Na rynku telewizyjnym niemal wszyscy najwięksi gracze to rodzimy kapitał. Wystarczy wymienić stacje z czołówki rankingów oglądalności: TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TV4, TV Puls. Zagraniczny kapitał można znaleźć jedynie w TVN-ie TVN-ie 24, które zostały przejęte przez Amerykanów. A wiadomo, że jeśli polski rząd uderzy w amerykański biznes, to USA (największy sojusznik Polski) zadba o to, by się to Polakom nie opłacało. Dyplomacja Stanów Zjednoczonych jest bowiem doskonale znana z walki o interesy swojego biznesu.

Rynek radiowy? Niemiecki kapitał kontroluje jedynie RMF FM, która to stacja nie wydaje się jednak uwierać rządzących. W końcu bywają w niej premier Mateusz Morawiecki, wicepremierowie Jadwiga Emilewicz, Piotr Gliński oraz Jacek Sasin, bywała premier Beata Szydło, bywa i sam Jarosław Kaczyński. Poza tą stacją na rynku dominuje rodzimy kapitał: Radio Zet, VOX, TOK FM, Radio Maryja czy wszystkie kanały Polskiego Radia.

Wśród portali internetowych prym wiedzie Wirtualna Polska, która - jak wskazuje nazwa - jest rdzennie polska. Poza nią na rynku obecne są również polskie: Interia, Gazeta.pl, ZPR Media ("Super Express") czy Iberion. Jedynym zagranicznym graczem jest Onet, który należy do amerykańsko-szwajcarsko-niemieckiego koncernu Ringier Axel Springer.

W segmencie prasy codziennej sytuacja jest podobna. Koncern Ringier Axel Springer posiada "Fakt", poza którym na rynku liczą się właściwie wyłącznie polskie media: "Super Express", "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna" i "Gazeta Polska Codziennie". Poza nimi znaczącą zagraniczną (szwedzki kapitał) marką na rynku jest "Puls Biznesu", w którym pracują jednak polscy dziennikarze.

Analogiczna sytuacja panuje na rynku tygodników opinii, gdzie wśród znaczących tytułów widnieje tylko jeden zasilany przez zagraniczny kapitał - to wydawany przez Ringiera Axela Springera "Newsweek". Poza nim w salonikach prasowych można jednak znaleźć masę tytułów, za którymi stoi polski kapitał. Wystarczy wspomnieć choćby te największe i najbardziej wpływowe: "Gość Niedzielny", "Polityka", "Sieci", "Do Rzeczy", "Gazeta Polska", "Tygodnik Powszechny", "Przegląd" czy "Wprost" (wydawany od pewnego czasu tylko w formie cyfrowej).

Problemy repolonizacji

Na czym ma zatem polegać repolonizacja polskich mediów, skoro większość z nich jest już polska? A za tymi nielicznymi, za którymi nie stoi polski kapitał, zazwyczaj stoją - w większej lub mniejszej części - sojusznicy Polski z USA (TVN, Onet, "Fakt", "Newsweek"). Można postawić pytanie, czy repolonizacja w ogóle jest możliwa w warunkach, w których zdecydowana większość mediów w każdym segmencie rynku jest polska.

A to tylko jeden z problemów związanych z repolonizacją. Jak pisze w tekście "Dlaczego nie będzie repolonizacji polskich mediów" Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej": "stworzenie przepisów o repolonizacji mediów tak, aby były one zgodne z prawem unijnym, byłoby bardzo trudne".

Dziennikarz zauważa również, że wbrew narracji polityków PiS, polskimi mediami nie rządzą Niemcy czy inni obcokrajowcy. Niemiecki kapitał stoi jedynie za RMF FM, a często wspominany przez nich koncern Ringier Axel Springer jest amerykańsko-szwajcarsko-niemiecki. Słowik zaznacza, że media w Polsce są w znakomitej większości polskie. I że w związku z tym nie można przeciwstawiać naszego rynku rynkom francuskiemu lub niemieckiemu, które bronią się przed obcymi wpływami, ponieważ - jak widać - polski rynek mediowy również pozostaje w znakomitej większości w polskich rękach.

Dzisiaj grzeje:
1. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Niestety, nie żyje wielki Polak
2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
3. Trzaskowski o tęczowej fladze na figurze Chrystusa. “Niepotrzebna prowokacja”

Wygląda więc na to, że głosy o nadmiernej ingerencji obcego kapitału w polski rynek mediowy są przesadzone. A repolonizacja w większości już polskich mediów może co najwyżej oznaczać próbę przejęcia lub zlikwidowania jednego znaczącego medium z każdego segmentu rynku, co i tak z prawnego punktu widzenia może się okazać niewykonalne, a na pewno będzie wyjątkowo trudne. Ewentualnie w grę wchodzi również przejęcie wpływów w segmencie mediów lokalnych.

Poza wymienionymi przypadkami (mniejszościowymi w każdym segmencie) o repolonizacji polskich mediów nie może być mowy, ponieważ właściwie nie ma czego repolonizować.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje Andrzej Cisowski. Nic nie dało się zrobić, śmierć zabrała go młodo
  2. Znaleźli autokar pełen siatek. Kiedy otworzyli jedną z nich, pobledli z wrażenia
  3. Niesamowity pokaz świetlików. Japonia rozświetlona przez owady
  4. "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
  5. Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
  6. Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
  7. Tragiczna wiadomość obiegła media. Legenda przegrała z ciężką chorobą, kochały go miliony

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Następny artykuł