Promienie słońca zwalczą koronawirusa

Autor Bartosz Wróblewski - 12 Czerwca 2020

Naukowcy twierdzą, że pogoda sprzyja zahamowaniu rozprzestrzeniania się COVID-19. Wyższe temperatury i więcej słońca powinny pozwolić na powrót do normalności.

Podobne informacje pojawiały się już na początku epidemii, ale były podważane. Nadzieje na pokonanie lub chociaż ograniczenie skutków epidemii odżyły, gdy opublikowano wyniki amerykańskiego eksperymentu. Okazało się, że aura, a zwłaszcza słońce, pomaga w ograniczaniu rozprzestrzeniania się patogenu.

Wyniki badań dają nadzieję

Eksperyment przeprowadzili naukowcy z Krajowego Centrum Analiz i  Przeciwdziałania Zagrożeniom Biologicznym w USA. Optymistyczne wyniki potwierdził William Bryan, doradca naukowy sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Patogeny zostały poddane działaniu światła słonecznego. Eksperyment dowiódł, że wchodzące w jego skład promieniowanie ultrafioletowe jest zabójcze dla wirusa. UV uszkadza materiał genetyczny wirusa i odbiera mu zdolność replikacji.

Badania przyniosły także mniej oczekiwane wyniki. Okazało się, że wpływ na żywotność wirusa ma wilgotność powietrza. Im większa, tym trudniej mu przetrwać poza żywymi organizmami (na poręczach, w komunikacji miejskiej, na przedmiotach codziennego użytku).

Naukowcy posłużyli się przykładem. Przy wilgotności 20 proc. okres bytowania cząsteczek wirusa zdolnych do przenoszenia się wynosi 18 godzin, a kiedy wilgotność sięga 60 proc., patogen potrafi przetrwać tylko sześć godzin. A jeśli zostanie dodatkowo napromieniowany UV zawartym w promieniach słonecznych, to ginie nawet w ciągu dwóch minut.

Warunki atmosferyczne i nasłonecznienie oddziałują równie skutecznie na wiarusa w powietrzu, rozsiewanego przez nosicieli, którzy kaszlą lub intensywnie oddychają.

Wyniki potwierdzają statystyki ze świata. Do niedawna epidemia zbierała znacznie mniejsze żniwo na półkuli południowej, na której było cieplej. Obecnie warunki zaczynają coraz bardziej sprzyjać mieszkańcom półkuli północnej, którzy mogą wypatrywać lata z nadzieją.

Źródło: twojapogoda.pl

Następny artykuł