Ustawa przewiduje podwyżki emerytur
Fot. East News / ARKADIUSZ ZIOLEK
Autor Kamila Krótka - 16 Sierpnia 2020

Sejm przyjął nową ustawę dotyczącą emerytur. Wiele osób będzie otrzymywać wyższe świadczenia

Kolejna ustawa przyjęta przez sejm dotyczy podwyżki emerytur. Istnieją jednak specjalne warunki, na podstawie których emeryci otrzymają wyższe świadczenia. Kto będzie miał szansę skorzystać z nowej ustawy?

Sejm przyjął ustawę, która dokładnie określa status osób, którym będzie przysługiwać wyższa emerytura. Według dokumentu osobom tym będą przysługiwały również inne dodatki. Na co mogą liczyć emeryci?

Wnuczka zabrała pogrążoną w depresji babcię do stylisty. Niezwykła przemiana sprawiła, że znów się uśmiechaWnuczka zabrała pogrążoną w depresji babcię do stylisty. Niezwykła przemiana sprawiła, że znów się uśmiechaCzytaj dalej

Dla kogo nowa ustawa

Sejm przyjął ustawę, która teraz ma trafić do Senatu. Według niej wyższe emerytury mają otrzymać osoby walczące o wolną Polskę i osoby represjonowane politycznie w czasach PRL. Emerytura osoby posiadającej status działacza opozycji antykomunistycznej wyniesie nie mniej niż 2,4 tys. zł brutto. 

Oznacza to, że działacze opozycji, którzy obecnie otrzymują emeryturę poniżej tej kwoty, otrzymają “świadczenie wyrównujące”, mające zwiększyć wysokość emerytury do wskazanej wyżej kwoty. To ok. 2008 złotych “rękę”.

- Status działacza opozycji antykomunistycznej nadawany jest osobom, które w latach 1956-89 co najmniej przez rok prowadziły działalność na rzecz niepodległości, w czasach, gdy groziło za to więzienie lub represje. Dlatego też status nie dotyczy np. 10 mln osób działających w "Solidarności" od sierpnia 1980 roku do stanu wojennego, kiedy ten związek zawodowy działał legalnie - tłumaczył serwisowi money.pl Jan Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Dodatki dla emerytów

Projekt ustawy przewiduje też ulgi na zakup biletów komunikacji miejskiej oraz PKP. Kancelaria Premiera w komunikacie informuje, że: "Osoby z potwierdzonym statusem działacza opozycji lub osoby represjonowanej zapłacą 50 proc. mniej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Natomiast 51 proc. ulga będzie przysługiwała na przejazdy autobusami i pociągami relacji międzymiastowej".

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. To cytat z Tokarczuk? “Tam gdzie religia miesza się do życia ludzi, tam rodzi najwięcej bólu i cierpienia”

Informację o nowym pomyśle rządzących przekazał po raz pierwszy rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chihuahua stanęła do walki z dogiem niemieckim. Jest 30 razy mniejsza od niego
  2. Zaszczepią nawet miliard osób. Ruszyła produkcja rosyjskiej szczepionki
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Justyna Żyła zareagowała na związek Piotra? Znalazła osoby, które dają jej szczęście, celebrytka zadziwia (FOTO)

źródło: money.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł