Polska Wikipedia korzysta na pandemii
Fot. Unsplash.com / Luke Chesser
Autor Bartosz Wróblewski - 18 Czerwca 2020

Polska Wikipedia korzysta na pandemii

W czasie epidemii koronawirusa nowe hasła zaczęły przybywać szybciej, niż miało to miejsce wcześniej. – Wiele z nich wcale nie dotyczy pandemii – zapewnia Natalia Szafran-Kozakowska ze stowarzyszenia Wikimedia Polska.

– Marzec był rekordowym miesiącem, jeśli chodzi o liczbę haseł utworzonych w polskiej Wikipedii. W sumie było ich aż dwanaście tysięcy – dodaje. Nawet jeśli odjąć około pięć tysięcy haseł dodanych automatycznie, bo dotyczyły nazw geograficznych, to statystyki z marca wciąż są imponujące. W poprzednich miesiącach powstawało bowiem średnio cztery do pięciu tysięcy haseł.

Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świataRobi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świataCzytaj dalej

Wikipedia idzie w górę

Wikipedyści skrzyknęli się między innymi po to, by w ramach zorganizowanej akcji poprawiać istniejące hasła związane z podstawą programową, ponieważ wiedzą, że uczniowie i nauczyciele często korzystają z zasobów tworzonej przez nich encyklopedii. – W naszym stowarzyszeniu już wcześniej działała grupa ekspercka nauczycieli, Wikiszkoła, której celem jest włączanie Wikipedii w proces edukacyjny. Teraz zintensyfikowaliśmy swoją działalność. Szykujemy dla nauczycieli „wikizeszyty”, czyli oparte o zasoby Wikipedii gotowe scenariusze lekcji powiązane z podstawą programową – opowiada Szafran-Kozakowska.

Hasła powiązane z koronawirusem, kwestiami zdrowotnymi i innymi epidemiami, np. grypą hiszpanką w 1918 r., również odnotowały wzmożony ruch, a szczyt zainteresowania przypadł właśnie na marzec.

Hasło dotyczące koronawirusów istniało już przed pandemią. Odwiedzało je kilkadziesiąt osób dziennie. W marcu wchodziło w nie nawet 70 tys. osób jednego dnia. Natomiast hasło COVID-19 odwiedza od wybuchu epidemii po około 600 tys. osób miesięcznie. Szafran-Kozakowska podkreśla jednak, że nie oddaje to stopnia zainteresowania użytkowników Wikipedii epidemią, ponieważ każde pojęcie ma osobną stronę. Na przykład „Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w Polsce” (aktualizowana kilkadziesiąt razy dziennie) i inne jej szczegółowe aspekty. Łącznie to około 60 różnych artykułów poświęconych pandemii COVID-19 i nowemu koronawirusowi w polskiej wersji językowej. Dlatego ruch internautów rozprasza się na wiele podstron Wikipedii.

– Należy pamiętać, że wszelkie hasła odnoszące się do tematyki medycznej muszą być jeszcze bardziej starannie przygotowane niż pozostałe, bo od tej wiedzy zależy życie ludzi. Dlatego już na długo przed pandemią wprowadzono specjalną zasadę dotyczącą źródeł we wpisach medycznych, które muszą być oparte o artykuły naukowe, głos uznanych organizacji eksperckich lub oficjalne źródła – tłumaczy członkini Wikimedia Polska.

Szafran-Kozakowska przypomina, że ogólna zasada tworzenia wpisów na Wikipedii zakłada, że każde stwierdzenie należy poprzeć wiarygodnym źródłem. To tzw. zasada weryfikowalności.

Polscy wikipedyści korzystają też z zasobów anglojęzycznego odpowiednika tej encyklopedii. Tam, w ramach wikiprojektu „medycyna”, od pewnego czasu wszystkie wpisy są weryfikowane przez osoby z wykształceniem medycznym.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Polskojęzyczna Wikipedia była jedną z pierwszych wersji językowych tej internetowej encyklopedii.  Pojawiła się w 2001 roku, czyli w tym samym czasie, kiedy w USA powstała wersja anglojęzyczna. Obecnie Wikipedia uznawana jest za największe na świecie, ogólnodostępne i bezpłatne źródło wiedzy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

Źródło: PAP

Następny artykuł