ZUS wprowadza nowe rozwiązanie
Fot. Marek Bazak/East News
Autor Kamila Krótka - 3 Listopada 2020

ZUS wprowadził zmianę dotyczącą świadczeń. Polaków z pewnością ucieszy nowe rozwiązanie

ZUS wprowadził rozwiązanie dla tysięcy Polaków, którzy chcą skrócić i ułatwić drogę do uzyskania zasiłku chorobowego na kwarantannie. Mogą z niego korzystać zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Dzięki temu otrzymanie świadczenia będzie wiązać się nie tylko z krótszą, ale i bezpieczniejszą drogą.

Jak poinformował ZUS: "Płatnicy składek i ubezpieczeni mają już dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS”.

Pobiła potrójny rekord. Nie uwierzycie, jak gigantyczną rybę złowiła kobieta w PolscePobiła potrójny rekord. Nie uwierzycie, jak gigantyczną rybę złowiła kobieta w PolsceCzytaj dalej

ZUS - co oznacza nowe rozwiązanie?

Od teraz pracodawca ma wgląd do internetowego systemu, który informuje czy sanepid już skierował nas na kwarantannę. Jeśli tak, od razu możemy ubiegać się o świadczenie chorobowe.

Trzeba wiedzieć, że informacje w PUE dotyczą jedynie osób, których kwarantanna trwała 22 października albo zacznie się po tym dniu.

Jak informuje ZUS: “Płatnik składek będzie miał dostęp do listy takich zdarzeń u swoich pracowników. Prezentowane na liście dane będzie mógł filtrować i zapisać w postaci pliku xls, csv, pdf, txt, xml”.

Olaf Lubaszenko przeszedł metamorfozę. Nie przypomina już siebie, fani są zachwyceni i porównują go do Eltona JohnaOlaf Lubaszenko przeszedł metamorfozę. Nie przypomina już siebie, fani są zachwyceni i porównują go do Eltona JohnaCzytaj dalej

Uzyskanie świadczenia chorobowego na kwarantannie

Będąc na kwarantannie, o świadczenie chorobowe można ubiegać się bezpośrednio od ZUS. Należy złożyć wniosek o zasiłek chorobowy do Zakładu albo za pośrednictwem swojego pracodawcy. Wniosek może zostać wypełniony i wysłany drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE ZUS.

Po otrzymaniu wniosku ZUS zweryfikuje informacje o kwarantannie bądź izolacji domowej. Wszystko w oparciu o dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia.

Jeśli natomiast chodzi o świadczenie wypłacane nam przez pracodawcę, wystarczy informacja o kwarantannie lub izolacji. Będzie ona udostępniona w panelu Płatnika w zakładce “kwarantanna, izolacja domowa”.

Dzisiaj grzeje:
1. Agnieszkę Fatygę wspomina mąż artystki, Wojciech Olszański. Padły słowa, których po prostu nie da się zapomnieć
2. Zamknęli go w celi, bez światła, wody i jedzenia. Inspektor DIOZ został potraktowany jak przestępca, teraz doczekał się sprawiedliwości
3. "Twoja Twarz Brzmi Znajomo": Eleni, Beata Kozidrak i Nelly Furtado. Uczestnicy zachwycili swoimi kreacjami po raz kolejny

ZUS informuje też, że nie ma potrzeby składania papierowego świadczenia o kwarantannie do instytucji lub do pracodawcy. Jeśli informacja jeszcze nie pojawiła się w systemie, należy jednak poinformować pracodawcę telefonicznie lub mailowo, dlaczego nie pojawiliśmy się w pracy.

W łatwy sposób możesz pomóc w leczeniu COVID-19, a jeszcze sporo na tym zyskać. Wyjaśniamy szczegóły akcjiW łatwy sposób możesz pomóc w leczeniu COVID-19, a jeszcze sporo na tym zyskać. Wyjaśniamy szczegóły akcjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maleńki buldog złości się na swoją mamę. Właścicielka nagrała najbardziej uroczy napad gniewu
  2. Słowa grzęzną w gardle. Mąż zostawił przed zamkniętym cmentarzem wiadomość do zmarłej żony
  3. Bank wyszedł z inicjatywą, z której skorzystają tysiące Polaków. "Odpowiedzialność za Polskę i Polaków jest wpisana w naszą misję i strategię"
  4. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  5. Joanna Jabłczyńska uciekła z Warszawy. Fani nie dowierzają, dla kogo porzuciła wielkomiejskie luksusy
  6. "Piątka dla zwierząt" odrzucona. Aktywiści mówią stanowcze "dość!", padły mocne słowa
  7. W ułamku sekundy rodzinne święta zmieniły się w tragedię. Powód? Pitbull nie chciał chodzić w sweterku

źródło: money.pl / zus.pl

Następny artykuł