ZUS - niektóre osoby otrzymają większe chorobowe
fot. East News - ARKADIUSZ ZIOLEK
Autor Olga Szmańda - 8 Listopada 2020

Specjalny bonus od ZUS. Już wiemy, kto dostanie dodatkowe pieniądze

ZUS może wprowadzić dodatkowe wynagrodzenie za chorobowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w stanie wyrównać zasiłek dla pracowników, którzy w związku z pandemią mieli obniżone pensje i poszli na chorobowe. By otrzymać wyrównanie, należy jednak spełnić parę warunków. Wszystkie przedstawiamy poniżej.

ZUS wprowadził nowe przeliczenie składek dla pracowników. Niższa składka, która obliczona została na podstawie wynagrodzenia obniżonego w wyniku COVID-19 teraz na nowo będzie przeliczana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Joe Biden zawdzięcza wnukom więcej, niż mogłoby się wydawać. Najmłodsi w rodzinie opowiadają o relacji z dziadkiemJoe Biden zawdzięcza wnukom więcej, niż mogłoby się wydawać. Najmłodsi w rodzinie opowiadają o relacji z dziadkiemCzytaj dalej

Związane jest to z przeliczeniem składki wynagrodzenia, która obowiązywała przed zmianą czasu pracy. Świadczenie ZUS policzone zostanie tym samym tak jak wcześniejsze tuż przed zmniejszeniem pracownikowi etatu.

Osoby mogące ubiegać się o takie przeliczenie muszą wykazać, że pracodawca na podstawie tarczy antykryzysowej obniżył ich wymiar czasu pracy czy też wprowadził gorsze korzystanie warunki zatrudnienia na czas pobierania przez pracownika zasiłku.

ZUS - nowe przeliczenie dla pracowników

By pracownik mógł ubiegać się o przeliczenie musi wykazać, że między okresami pobierania wcześniejszego świadczenia i kolejnego nie było przerwy. Kolejnym warunkiem jest wykazanie, że jeżeli przerwa wystąpiła nie była krótsza niż trzy następujące po sobie miesiące kalendarzowe.

By otrzymać wyrównanie należy złożyć wniosek u swojego płatnika zasiłku. Jeśli płatnikiem jest pracodawca dokument należy przekazać właśnie jemu. Wszystkie inne wnioski składane są w ZUS-ie. Jeśli chodzi o formę składanego dokumentu nie ma sformalizowanej wersji. Świadczeniobiorca musi jedynie opisać swoją sytuację tj. fakt, że występuje o ponownie przeliczenie wcześniej wypłacanego zasiłku niższego związanego z obniżeniem mu wymiaru godzin pracy.

Pani Aleksandra mieszkała z dzieckiem w barakowozie. Nie mogła uwierzyć w gest, na jaki zdecydowali się jej sąsiedziPani Aleksandra mieszkała z dzieckiem w barakowozie. Nie mogła uwierzyć w gest, na jaki zdecydowali się jej sąsiedziCzytaj dalej

Pracownik, którego wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, może taki wniosek złożyć za pośrednictwem platformy internetowej ZUS-u tj. Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W tym celu należy wejść na stronę www.zus.pl i zapoznać się z dokładną instrukcją. Tam znajdzie się formularz ZAS-58 zgodny z problemem, którego dotyczy ponowne przeliczenie składki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprosi również pracodawcę o potwierdzenie, że w trakcie trwania pracy pracownik dostał zmniejszenie etatu, które nastąpiło w związku z panującymi przepisami epidemiologicznymi ustawy i COVID-19.

Wniosek o przeliczenie złożyć można również u swojego pracodawcy, który w jak najszybszym tempie powinien przekazać go do ZUS-u. Następnie pracodawca informuje również zakład o obniżeniu etatu swojemu pracownikowi w wyniku ustawy o COVID-19. Pracodawca może skorzystać z tego samego formularza ZAS-58 na PUE ZUS, co pracownik. Należy dołączyć do niego skan wniosku.

Jak podaje portal pomorska.pl ZUS lub pracodawca przelicza podstawę wymiaru zasiłku wypłaconych za okres następujący:

Dzisiaj grzeje:
1. Wyprawa na Księżyc niewątpliwie była niebywałym wyczynem. Jedno nagranie sprawia jednak, że trudno powstrzymać śmiech
2. Schronisko pokazało psy na moment przed eutanazją. Panika i strach w oczach, internauci od razu zareagowali
3. Pamiętacie siostrę Genowefę Basen? Wiemy co słychać u gwiazdy serialu "Daleko od noszy"

"po 30 marca br. dla pracowników, którym obniżono wymiar czasu pracy maksymalnie o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu lub wobec których zawarto porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż te wynikają-ce z umowy o pracę; po 23 czerwca br. dla osób, którym wymiar czasu pracy został obniżony maksymalnie o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu, zatrudnionych u pracodawcy, któremu zmniejszyły się przychody i w związku z tym istotnie wzrosły obciążenia funduszu wynagrodzeń; po 25 sierpnia br. dla osób, którym wprowadzono na czas określony - nie dłuższy niż do końca danego roku budżetowego - mniej korzystne warunki zatrudnienia niż te wynikające z umowy o pracę" - pisze portal pomorska.pl.

Wpadł do basenu i zaczął się topić. Reakcja jego czteroletniego braciszka okazała się bezcennaWpadł do basenu i zaczął się topić. Reakcja jego czteroletniego braciszka okazała się bezcennaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kotka rodziła co miesiąc. Właścicielka wzięła ją do weterynarza i odkryła prawdę o zwierzęciu
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Wspólnie przeżyli holocaust. Po 71 latach doszło do zdarzenia, które śmiało można nazwać cudem
  5. Joanna Jabłczyńska uciekła z Warszawy. Fani nie dowierzają, dla kogo porzuciła wielkomiejskie luksusy
  6. Właściciel oddał psa po 9 latach. Nagle zjawił się ktoś w schronisku, na kogo pies nawet nie wiedział, że może liczyć
  7. Spanie w łóżku z kotem - zdrowe czy niebezpieczne? Oto konsekwencje wpuszczania mruczków do sypialni

Źródło: pomorska.pl

Następny artykuł