ZUS pozwoli zarobić emerytom więcej
Fot. Marek Bazak / East News
Autor Kamila Krótka - 11 Września 2020

ZUS przygotował prezent dla emerytów, chociaż wielu o nim nie pamięta. Możesz zyskać dużo więcej pieniędzy

ZUS tym razem okazuje się łaskawy dla seniorów. Przedstawił niepowtarzalną okazję do tego, aby podreperować nieco swoje finanse. Oferta pojawiła się już na początku czerwca, jednak przez wielu została już zapomniana. Na czym polega i jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać wyższe dochody?

Dzięki okazji ZUS emeryci mogą zarobić nawet do 3732,10 zł. Pojawia się tu jednak apel o ostrożność i przypomina o limicie, którego przekroczenie może grozić zmniejszeniem, a nawet zamieszaniem świadczenia. Co trzeba wiedzieć?

Tomasz Komenda zostanie ojcem. Zdradził płeć i imię dzieckaTomasz Komenda zostanie ojcem. Zdradził płeć i imię dzieckaCzytaj dalej

ZUS z wyjątkową okazją

Na dorabianie do emerytury decyduje się wielu seniorów. W czerwcu ZUS poinformował, że osoby te będą mogły zarobić jeszcze więcej, ponieważ wzrosła kwota graniczna. Po jej przekroczeniu emerytura zmniejszy się lub zostanie całkowicie zawieszona.

Dodatkowy zysk bez ograniczeń mogą uzyskiwać emeryci, którzy przekroczyli wiek emerytalny oraz niektórzy renciści. Osobami uprawnionymi są też pobierający rentę dla inwalidów wojennych i wojskowych, którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie wykonywać zawodu. Jak podaje Puls Biznesu, z przywileju mogą korzystać też osoby na rentach rodzinnych.

Problematyczne progi

Warto pamiętać jednak, że dorabianie do emerytury nie może przekroczyć pewnych progów. Jeśli przychód uzyskany w danym miesiącu jest większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w czerwcu będą to właśnie wspomniane 3732,10 zł brutto) to emerytura lub renta ulegnie zmniejszeniu.

Zawieszenie świadczenia może dotyczyć każdego, kto uzyska przychód większy niż 130 proc. przeciętnej pensji. Od 1 czerwca kwota ta wynosiła 6931 zł. Inne zasady dotyczą renty socjalnej, która ulega zawieszeniu po przekroczeniu 3732,10 zł.

Dzisiaj grzeje:
1. Niesamowite odkrycie po 44 latach. Anna Jantar napisała wzruszające słowa w dniu narodzin Natalii Kukulskiej
2. Youtuberzy kupili szczeniaka z okazji komunii. Po promocji pseudohodowli ceny psów poszybowały w górę

W przypadku przychodu większego niż 70 proc., ale nie mniejszego niż 130 proc., ZUS pomniejszy świadczenie o kwotę przekroczenia, która nie może być wyższa niż 620,37 zł (dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności wykonywania zawodu), 465,31 (dla renty z tytułu niezdolności częściowej) lub 527,35 (w przypadku renty rodzinnej).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
  2. Suczka została znaleziona zagłodzona na środku drogi. Z desperacji próbowała zjeść koc
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Prawie 100 trzęsień ziemi na dobę w Yellowstone. Czy zbliża się globalna katastrofa?
  6. v

źródło: biznesinfo.pl

Następny artykuł