ZUS wkracza z mniejszymi składkami dla tysięcy Polaków
fot. commons.wikimedia.org - Henryk Borawski - CC BY-SA 3.0
Autor Olga Szmańda - 30 Września 2020

Od 15 października kolejne podarunki od ZUS. Tysiące Polaków załapie się na mniejsze składki

ZUS od 15 października wprowadzi kolejne pozytywne niespodzianki dla rodaków. Tysiące Polaków będzie w stanie skorzystać z nowego prezentu od instytucji. Połowa października zapowiada się pod hasłem naboru wniosków o wsparcie finansowe w ramach ZUS. Osobami, które będą mogły ubiegać się o wsparcie będą wszyscy ci, którzy należą m.in. do branży: estradowej, turystycznej czy wystawienniczej. Rzeczone grupy będą mogły ubiegać się o wsparcie ze względu na trudną sytuację finansową wywołaną koronawirusem.

ZUS poprzez podpisanie pod koniec września przez prezydenta Andrzeja Dudę tarczy antykryzysowej 5.0, będzie miał możliwość wprowadzenia nowych ulg dla tysięcy Polaków. Ogłoszenie głowy państwa zapewni benefity wielu rodakom. Z nowych przepisów będą mogły skorzystać wszystkie osoby, które w wyniku epidemii koronawirusa zostały dotknięte w swojej branży. Według informacji podlegać będą temu branże takie jak: estradowa, turystyczna i wystawiennicza. Największym udogodnieniem jest zwolnienie z opłacenia składek ZUS. Taką możliwość beneficjenci będą mieli przez okres trzech miesięcy (za lipiec, sierpień i wrzesień). Biznes Info podaje za Pulsem Biznesu, że ulga będzie przysługiwała płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji czy wystaw.

Klienci już stoją w kolejkach do Biedronki. Tak wspaniałych sprzętów kuchennych za grosze dawno nie byłoKlienci już stoją w kolejkach do Biedronki. Tak wspaniałych sprzętów kuchennych za grosze dawno nie byłoCzytaj dalej

Aby ubiegać się o zmniejszenie składek należy złożyć wniosek do ZUS. Przede wszystkim przedsiębiorca powinien udowodnić, że jego działalność była prowadzona i prosperowała przed 30 czerwca bieżącego roku. Następnie należy wykazać spadek dochodów, który mówi wynieść 75 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku. Aby ubiegać się o zwolnienie z ZUS można składać wnioski do końca listopada 2020 roku. 

ZUS wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom 

Dodatkowo poza ulgą ze strony ZUS-u rzeczony przedsiębiorca może wnioskować o przyznanie mu świadczenia postojowego. Przepis został doprecyzowany tak, by taką możliwość mieli również przewodnicy turystyczni czy agenci. Odbywa się to jednak na innych zasadach. Agent, który chce się ubiegać o dodatkowe pieniądze w wysokości 2080 zł do ZUS, musi należycie udokumentować, że jego działalność gospodarcza była prowadzona przed 1 kwietnia 2020 roku. Kryteria warunkujące przysługujące postojowe zawierają także w sobie odnotowanie przestoju ekonomicznego związanego z epidemią koronawirusa. Wszyscy ci, którzy chcą ubiegać się o pieniądze z ZUS-u nie powinni podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu tj. bez uwzględnienia ubezpieczenia rentowego i emerytalnego z tytułu prowadzenia firmy. 

Na nieco zgoła innych warunkach muszą ubiegać się o świadczenie przewodnicy turystyczni. W tym przypadku przedstawiciele branży turystycznej muszą wykazać, że ich działalność była prowadzona w charakterze sezonowym tj. w 2019 roku nie dłużej niż przez okres 9 miesięcy. Im z kolei przysługuje postojowe ze strony ZUS w przypadku tych przewodników turystycznych, którzy zmuszeni byli zawiesić działalność firmy po 31 sierpnia 2019 roku. 

Dzisiaj grzeje:
1. Pani Magda miała wyjść na zwykły spacer z córką. Nie wiedziała, że zaraz będzie musiała zmierzyć się z ogromnym ryzykiem
2. Chciał oddać koty przed wyprowadzką za granicę. Prawda okazała się być inna, wolontariusze są wściekli
3. 1500 zł dodatku miesięcznie. Wiceminister właśnie potwierdził wejście nowej dopłaty

Wyjaśnienia związane z piątą odsłoną tarczy antykryzysowej podają, że jest ona skierowana do osób, które pracują także w transporcie turystycznym, są zaangażowane w organizację wystaw, prowadzenie dyskotek, jarmarków czy salonów gier. Wszyscy ci, którzy chcą otrzymać dodatkowe pieniądze od ZUS-u muszą udowodnić, że ich przychód spadł o co najmniej 75 proc. w porównaniu tego samego miesiąca w roku ubiegłym tj. 2019 roku. Takie dodatkowe postojowe z urzędu może być przyznane maksymalnie trzy razy. Każdy kto chce ubiegać się o opisane ulgi i benefity ma możliwość składania wniosków już od 15 października 2020 roku. Aby uzyskać rzeczone wsparcie należy złożyć odpowiednią dokumentację za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kura zniosła jajko z ogonem. Porażające zdjęcia dziwnych jajek obiegły internet, prawda zwala z nóg
  2. Labrador i chihuahua mają szczeniaka. Właściciele pokazali mieszkankę tych dwóch ras, niewiarygodne
  3. Panna młoda po weselu zdumiała wszystkich gości. Dzień ślubu nie zakończył się zgodnie z planem
  4. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich
  5. Nikt nie spodziewał się, że na świat przyjdą bliźniaczki syjamskie. Niesamowite, jak wyglądają teraz
  6. Niezwykle wysokie kary za grilla? Lepiej się dowiedzieć, niż płacić mandat

Źródło: biznesinfo.pl 

Następny artykuł