Edward Gierek tryska humorem na balu sylwestrowym. Sceny z I sekretarzem KC PZPR są świetne. Zanosi się na kinowy przebój
Autor Kamila Krótka - 4 Sierpnia 2020
Edward Gierek doczekał się filmowej biografii. Niedługo produkcja trafi do polskich kin, a w sieci właśnie pojawiły się pierwsze sceny z filmu. Już po nich widać, że zanosi się na prawdziwy hit.
W postać Edwarda Gierka wciela się Michał Koterski, natomiast jego żonę zagra Małgorzata Kożuchowska. To głównie ich widzimy w pierwszych scenach filmu “Gierek”, jednak na ekranie pojawi się w przyszłym roku znacznie więcej znanych twarzy.
Michał Koterski jako Edward Gierek
Do sieci trafiły pierwsze fragmenty filmu “Gierek”, do którego Michał Koterski specjalnie przytył aż 17 kilogramów. Zdjęcia rozpoczęły się 27 lipca.
- "Mamy 1976 rok - Sylwester, kreacje, fryzury, scenografia - rodem z PRL. Prace nad filmem "GIEREK" Global Studio nabierają tempa i rozmachu - możemy przeczytać na Instagramie studia filmowego, które zajmuje się produkcją filmu.
“Gierek” to film biograficzny, a pierwsze informacje o nim pojawiały się już w maju. Pandemia zablokowała jednak wszystkie projekty oraz wstrzymała plany zdjęciowe powstających produkcji.
- Dla spójności historii musieliśmy wybrać jakieś wątki z tej dekady, która obfitowała w różne wydarzenia – nie da się opowiedzieć wszystkiego, pokazać wszystkich perspektyw. Na to trzeba by trzech sezonów serialu, a nie dwugodzinnego filmu - zapowiedział producent, Janusz Iwanowicz dla serwisu Onet.
Kto jeszcze pojawi się na ekranie?
Oprócz Michała Koterskiego i Małgorzaty Kożuchowskiej w filmie “Gierek” pojawi się też Rafał Zawierucha. Według informacji “Super Expressu” w produkcji zagrają też Cezary Żak jako Leonid Breżniew, Jan Frycz jako prymas Wyszyński, Ewa Ziętek, Kuba Józefowicz i Nicole Bogdanowicz. Nad scenariuszem pracowali Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś. Za zdjęcia odpowiada Wojciech Węgrzyn, a reżyseruje Michał Węgrzyn.
- Akcja filmu obejmie lata od 1970 do 1982, czyli okres, kiedy Edward Gierek był pierwszym sekretarzem KC PZPR, a potem został od władzy odsunięty. Był przez rok internowany, otarł się o śmierć. Ważna ma być też warstwa czysto obyczajowa. Gierkowska dekada to był przecież okres, gdy w Polsce zrobiło się trochę bardziej kolorowo – ubrania, fryzury, samochody, wszystko staramy się wiarygodnie oddać - poinformował w rozmowie z Onetem Janusz Iwanowski.
Zobaczcie pierwszy udostępniony fragment filmu: