Nowa mapa Księżyca ułatwi jego przyszłą eksplorację

Autor Bartosz Wróblewski - 17 Czerwca 2020

Naukowcy opracowali kompleksową mapę geologiczną powierzchni Księżyca, która będzie przydatna podczas typowania miejsc dla misji badawczych. Mapa została udostępniona publicznie.

O umożliwieniu korzystania z mapy wszelkim zainteresowanym poinformowało US Geological Survey (USGS) Astrogeology Science Center we Flagstaff w Arizonie (USA). Nowa mapa może okazać się przydatna podczas przyszłej eksploracji Księżyca, a także przy typowaniu miejsc dla misji badawczych czy przyszłej bazy księżycowej. Może też pomóc w dalszych szczegółowych badaniach naukowych, choćby pozwalając lepiej powiązać analizy konkretnych obszarów na powierzchni z informacjami o całym Księżycu.

Naukowcy wiedzą, gdzie jest najczystsze powietrze na świecie. Właśnie opublikowali wyniki badańCzytaj dalej

Nie jest to pierwsza mapa Księżyca, ale pierwsza, która tak kompleksowo pokazuje geologię Srebrnego Globu. Cała powierzchnia naturalnego satelity Ziemi została tu szczegółowo sklasyfikowana. Tytuł publikacji brzmi: „Ujednolicona geologiczna mapa Księżyca” („Unified Geologic Map of the Moon”). Dostępna jest w internecie w formie cyfrowej w sakli 1:5 000 000.

Podczas prac nad nową mapą jej twórcy korzystali z sześciu dawnych map z ery projektu Apollo oraz z informacji zebranych przez najnowsze misje satelitarne. Poza połączeniem historycznych i współczesnych zestawów danych, badacze opracowali także zunifikowany opis stratygrafii (warstw skalnych). W poprzednich mapach nazwy skał, opisy i ich wiek nie były spójne.

Aby uzyskać informacje dotyczące wysokości terenu w obszarach równikowych, korzystano z danych stereoskopowych z japońskiej misji SELENE. Topografia biegunów północnego i południowego bazuje natomiast na pomiarach Lunar Orbiter Laser Altimeter, który znajduje się na pokładzie amerykańskiej sondy badawczej Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

W projekcie uczestniczyli naukowcy z USGS Astrogeology Science Center, NASA oraz Lunar Planetary Institute.

Z mapy można korzystać pod adresem: https://astrogeology.usgs.gov/search/map/Moon/Geology/Unified_Geologic_Map_of_the_Moon_GIS

Źródło: PAP

Następny artykuł