Rośliny równie inteligentne co zwierzęta. Najnowsze badania potwierdzają niesamowite odkrycia

Autor Olga Szmańda - 6 Września 2020

Badania nad fauną i florą potwierdzają niesamowite przypuszczenia. Najnowsze udokumentowane dane podają, że rośliny są równie inteligentne co zwierzęta. Wielu ludzi nadal nie jest w stanie wyobrazić sobie, że roślina może być "istotą myślącą". Mimo to naukowcy w Padwie, potwierdzili, że są one równie rozwinięte intelektualnie co przedstawiciele fauny. Odkrycie z Centrum Neuronauki Poznawczej daje wiele do myślenia.

Badania nad roślinami nie są nowością w świecie nauki. Mimo to niedawne odkrycie dotyczące ich inteligencji, rzuca nowe światło na postrzeganie flory przez człowieka. Według opinii badacza Umberto Castiello, naukowca z Uniwersytetu w Padwie i członka Centrum Neuronauki Poznawczej, to właśnie rośliny mają w sobie duże pokłady inteligencji podobnej do tej zwierzęcej. Celem mężczyzny było sprawdzenie, czy obiekt badania wykazuje podstawowe zdolności, takie jakie na co dzień można zaobserwować u człowieka lub zwierzęcia. Opisane wyniki dają wiele do myślenia. Umberto udowodni, że już gołym okiem ludzie są w stanie zauważyć podobieństwo flory do fauny.

3-latka pokonała raka w 4 stadium rozwoju. Niezwyciężona Molly wygrała z chorobą po 450 dniachCzytaj dalej

Najnowsze badania pokazują, że człowiek nie powinien w żaden sposób umniejszać roli roślin w otaczającym go świecie. Proces „myślowy” rośliny jest bardzo złożony dlatego ludzie nadal nie są w stanie uświadomić sobie, że może ona być istotą myślącą. Badanie Umberto Castiello potwierdza, że nie tylko zwierzęta i ludzie są inteligentnymi stworzeniami żyjącymi na ziemi. Co ciekawe, okazuje się, że one również potrafią ostrzegać się przed zagrożeniem, rozpoznawać swoich bliskich i komunikują się ze sobą. Rośliny posiadają także zdolności dzięki, którym podejmują decyzje i pamiętają zdarzenia z przeszłości. Oczywiście rośliny nie mają mózgu takiego jak zwierzęta czy ludzie. Natomiast w swoim świecie są idealnym przykładem przetrwania niezależnie od warunków i to właśnie tego człowiek mógłby się od nich uczyć.

Badania nad roślinami udowadniają ich intelekt 

Naukowiec z Centrum Neuronauki Poznawczej pochylił się nad muchołówką, która została obiektem jego badań. Roślina ta posiada liście, które są pułapkami do łapania pokarmu. Mają na celu wabienie ofiary swoim słodkim nektarem i czerwonym zabarwieniem środka liścia. Następnie, gdy ofiara znajduje się już w środku rośliny, czuciowe blaszki wysyłają sygnał, dzięki któremu roślina zamyka swoje liście. Tym samym tworząc pułapkowe kleszcze, które są nie do przebicia dla ofiary. Badacz podał również, że muchołówka jest w stanie ocenić rozmiar ofiary oraz ilość wykonanych ruchów, zanim znajdzie się w objęciach pułapki.

Naukowiec Umberto Castiello wziął pod lupę również inną roślinę. Jego badania skupiły się także na mimozie wstydliwej, która co ciekawe pamięta swój upadek z wysokości i potrafi zmienić reakcję na podobne zdarzenie w przyszłości. Badacz postanowił zrzucić roślinę kilkukrotnie ze stoły. Za każdym razem, gdy upadała reakcja obronna na zranienie malała. Po kilku razach przestała całkowicie składać liście i zrozumiała, że spadanie z wysokości nie zrobi jej żadnej krzywdy. Co ciekawe roślina wyczuła też, że nie jest to dla niej jakiekolwiek zagrożenie więc może przestać negatywnie reagować. W efekcie jej brak obrony utrzymywał się przez miesiąc, co udowadnia, że roślina potrafi zapamiętać wyznaczone cele.

Dzisiaj grzeje:
1. Została okrzyknięta najładniejszą babcią na świecie. Ma 63 lata, a figury zazdroszczą jej nawet nastolatki
2. Kupił szczeniaka za ponad 2 tys. Straszne, co potem mu zrobił

Wszyscy badacze, którzy uważali, że rośliny są mniej inteligentne od zwierząt muszą zmierzyć się z jeszcze jednym faktem, udowodnionym przez Umberto. Badacz pokazał, że roślina jest w stanie rozpoznać swojego krewnego i zareagować na brak wody czy substancji odżywczych. Co ciekawe zespół takich samych przedstawicieli flory jest w stanie odstraszyć drapieżnika. Naukowiec zauważył, że rośliny potrafią połączyć się w sieć, która przypomina ludzkie neurony w mózgu. Mimo, że procesy w nich przebiegające są z goła inne niż ludzkie, w ich środowisku życia są wystarczające. Tym samym badania nad roślinami pokazują, że posiadają one szerokie pokłady intelektu i podobieństw do reszty żyjących organizmów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczna niedziela w polskim mieście. Pożar wybuchł nagle, są ofiary
  2. Zbliża się wielka katastrofa, ludzie już zaczęli uciekać. Dramatyczne doniesienia z Japonii
  3. Ona ma 98 lat, a on 94. Wzięli ślub, niewiarygodne gdzie się poznali
  4. Para trafiła do księgi rekordów Guinnessa. Najstarsze małżeństwo świata jest ze sobą 80 lat
  5. Kochały go miliony. Wiele lat po śmierci żona wreszcie poznała o nim prawdę
  6. Trzaskowski powiedział nieprawdę ws. PKN Orlen. Zdecydowana reakcja prezesa koncernu

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl 

Następny artykuł