Na niebie już niedługo zagości Lodowy Księżyc. Zjawisko bez problemu dostrzeżemy gołym okiem
Autor Olga Szmańda - 9 Stycznia 2021
Na niebie w styczniu 2021 roku ponownie ukaże się Pełnia Księżyca. Po raz pierwszy zobaczymy ją już pod koniec bieżącego miesiąca. Pasjonaci natury i nauki, będą mogli oglądać ją wieczorową porą. Wiemy, kiedy dokładnie odbędzie się pierwsza noworoczna Pełnia Księżyca.
Niebo od milionów lat pasjonowało ludzi na całym świecie. Niejednokrotnie było niedoścignionym miejscem, do którego chcieliśmy się udać. Mimo że obecnie mamy dostęp do setek badań związanych z tym, co nas otacza, nadal wierzymy w siły, których nie jesteśmy w stanie wyjaśnić.
Pośród tych zjawisk natury, których kiedyś nie rozumieliśmy, znajduje się Pełnia Księżyca. Jest to jedna z faz naturalnego satelity Ziemi, podczas której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca. Inaczej mówiąc, jest to moment, w którym Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce.
W momencie Pełni Księżyca dochodzi do skierowania się ciała niebieskiego w stronę Ziemi i osiągnięcia maksymalnego oświetlenia, które w całości go obejmuje. Z kolei tarcza Księżyca ukazuje się człowiekowi jako koło. Standardowo do pełni dochodzi w każdym miesiącu kalendarzowym.
Pierwsza w tym roku Pełnia Księżyca, która odbędzie się pod koniec bieżącego miesiąca, będzie spektakularnym zjawiskiem, na które wielu miłośników nauki i natury czeka z niecierpliwością. Okazuje się, że nadchodzące zjawisko nazywane jest również “Pełnią Wilczego Księżyca” lub “Lodowym Księżycem”. Postanowiliśmy sprawdzić, kiedy dokładnie będzie można obserwować to niesamowite zjawisko.
Niebo w styczniu 2021 roku
Niejednokrotnie fani astronomii szukają w Internecie informacji na temat tego, kiedy dokładnie wypada pełnia. W 2021 roku po raz pierwszy zobaczymy ją już 28 stycznia. W bieżącym miesiącu wypada jedynie jedna pełnia.
Druga połowa miesiąca stała się zatem datą, którą z pewnością zapiszą w kalendarzach miłośnicy astronomii. Pełnia Księżyca widoczna będzie dokładnie 28 stycznia, od około godz. 20:18.
Tegoroczna pełnia nazwana została “Pełnią Wilczego Księżyca”. Swoją nazwę zawdzięcza wyciu wilków, które swoim zachowaniem narzekały na brak pożywienia w środku panującej zimy. Inne nazwy tego zjawiska to rzadziej używany “Lodowy Księżyc” lub “Stary Księżyc”.
Wszystkim tym, którzy czekają na noworoczną pełnię, polecamy udać się za miasto, by przebywać daleko od sztucznych świateł, które często zaburzają obserwację zjawisk astronomicznych.
Co ważne, by zobaczyć tegoroczną “Pełnię Wilczego Księżyca”, nie będziemy potrzebować specjalistycznych sprzętów. Zjawisko będzie można zobaczyć gołym okiem przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Warto sprawdzić więc, czy tego wieczoru nie zaskoczy nas pochmurne niebo, które może utrudnić nam oglądanie pełni.
Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:
- Delfin wyskoczył z wody i podarował pupilowi soczystego buziaka [WIDEO]
- Będąc w ciąży, zaszła w ciążę. Niedługo na świat przyjdą trojaczki
- Miał 9 lat, gdy zakochał się w swojej przyszłej żonie. Po 74 latach wyjawił największy sekret
Źródło: radiozet.pl