Rewolucyjne badanie krwi. Pozwala wykryć 5 rodzajów raka lata przed diagnozą

Autor Olga Szmańda - 12 Września 2020

Nowotwór, który można wykryć lata przed zachorowaniem. Innowacyjna metoda badania krwi, która pozwala diagnozować chorych. Naukowcy wymyślili niesamowity sposób na prewencje i przeciwdziałanie dla chorych na 5 różnych rodzajów raka. Ta metoda badania krwi sprawi, że wielu z narażonych będzie szybciej i sprawniej zdiagnozowanych. Tym samym lekarze mogą zapobiec zachorowaniu pacjenta na dany nowotwór.

Nowotwór nigdy nie był tak prosty do zdiagnozowania. Test opracowany przez chińsko-amerykański startup, wykazał raka u 91 proc. osób, które nie wykazywały żadnych objawów podczas pobierania próbki krwi. Ci sami ludzie w odstępie od jednego do czterech lat później, zachorowali na raka żołądka, przełyku, okrężnicy, wątroby lub płuc. Naukowcy z Nature Communications donoszą o najnowszym odkryciu. Ich badania krwi mogą przynieść zbawienne skutki dla wykrywalności aż pięciu rodzajów nowotworu.

ZUS przygotował prezent dla emerytów, chociaż wielu o nim nie pamięta. Możesz zyskać dużo więcej pieniędzyCzytaj dalej

- Natychmiastowym celem jest zbadanie ludzi o podwyższonym ryzyku, na podstawie historii rodzinnej, wieku lub innych znanych czynników ryzyka. - powiedziała Kun Zhang, szef wydziału bioinżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i udziałowiec w Singlera Genomics, która opracowała test.

Nowotwór, który możesz wykryć

Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe dla dalszego postępowania z chorobą. Zdiagnozowane we wczesnym etapie choroby i guzy można poddać usunięciu chirurgicznemu, radioterapii lub farmakoterapii. Niestety do tej pory dostępnych jest niewiele skutecznych testów przesiewowych wykrywających nowotwór. Naukowcy z Nature Communications zbadali próbki krwi ponad 600 osób. W 10-letnim eksperymencie badane było 120 000 osób z Chin. Przeprowadzone testy w latach 2007-2017 obejmowały regularne pobieranie próbek krwi. W przypadku 191 pacjentów zdiagnozowanych onkologicznie naukowcy wykorzystali testy związane z analizami próbek krwi sprzed 4 lat. U ponad 113 pacjentów, wykryto raka z 88 proc. dokładnością. Ich próbki krwi już w trakcie pobierania zostały zdiagnozowane.

Technika rozwijana przez ponad dekadę ma na celu wykrycie choroby bezobjawowej opierając się na procesie biologicznym. Ten proces nazywany jest analizą metylacji DNA, sprawia to, że naukowcy mogą sprawdzić sygnaturę DNA specyficzną dla każdego rodzaju nowotworu. Autorzy badania ostrzegają jednak, że efektem wykrywalności są długo okresowe badania krwi, potrzebne w regularnych odstępach czasu.

Dzisiaj grzeje:
1. Niesamowite odkrycie po 44 latach. Anna Jantar napisała wzruszające słowa w dniu narodzin Natalii Kukulskiej
2. Uwaga, podatek od psa idzie w górę. Zmiany już wkrótce wejdą w życie, zostało mało czasu

Taka informacja jest z pewnością światełkiem w tunelu dla osób narażonych genetycznie na zachorowanie na nowotwór. Niestety, ale tylko w 2018 roku rak płuc spowodował 1.76 mln zgonów, rak okrężnicy 826 000, rak żołądka 783 000, rak wątroby 782 000 a rak przełyku 508 000, według Światowej Organizacji Zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies podczas pogrzebu nie chciał odejść od trumny swojego pana. Po ceremonii zrobił rzecz, która powaliła wszystkich na kolana
  2. Brakuje jeszcze kilku tysięcy złotych, a zostały ostatnie godziny. Ratujmy Truflę
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]

Źródło: sciencealert.com

Następny artykuł