Zdrowa roślina zamiast oprysków na komary. Jak ją uprawiać?

Autor Kamila Krótka - 28 Czerwca 2020

Roślina, która ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie w letnie wieczory, jest łatwo dostępna i łatwa do uprawy. Spodoba się nawet osobom bez tzw. „ręki do kwiatów”. A ma wiele zbawiennych właściwości, ze względu na które warto ją mieć w swoim ogródku lub na tarasie.

Roślina, która potrafi skutecznie odstraszyć komary, to pragnienie wielu osób. Akurat teraz, gdy możemy rozkoszować się ciepłymi wieczorami na świeżym powietrzu, owady potrafią być szczególnie uporczywe. Na szczęście w łatwy i naturalny sposób możemy je zniechęcić do odwiedzin akurat w naszej okolicy.

Leśnicy doliczyli się w Bieszczadach o 117 żubrów więcej niż rok temuCzytaj dalej

Roślina nieprzyjazna insektom

Ta wyjątkowa roślina to komarzyca, inaczej zwana plektrantusem koleusowatym. Dzięki olejkom eterycznym zawartym w liściach i łodydze, komarzyca ma charakterystyczny zapach odstraszający komary. Działa praktycznie jak kadzidełko, którego aromat skutecznie zniechęca insekty.

To jednak nie wszystkie jej zalety, bo komarzyca może też pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Napar z liści komarzycy potrafi skutecznie leczyć katar i choroby zatok.

Jak dbać o komarzycę

Komarzyca jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z tropikalnych obszarów – Australii i Afryki Południowej. Cieszy przy tym fakt, że nie jest ona bardzo wymagająca jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację.

Komarzycę najlepiej uprawiać w donicach, koszach czy skrzynkach zawieszonych na tarasie czy balkonie. Sadźmy ją w ziemi przeznaczonej do roślin balkonowych czy uniwersalnej do kwiatów zielonych. Pamiętajmy przy tym, że lubi ona miejsca zaciszne i półcieniste - nadmiar słońca spowoduje, że na powierzchni liści pojawią się plamy.

Zdrowie roślinie powinno zapewnić regularne podlewanie nie za dużą ilością wody oraz nawożenie – najlepiej podczas przesadzania rośliny. W innym przypadku należy ją regularnie nawozić od początku wiosny do końca sierpnia środkiem z dużą ilością potasu.

Na zimę trzeba przenieść roślinę do domu, bo ta nie przeżyje w temperaturze niższej niż 8°C. Stosując się do tej rady, komarzycę można uprawiać nawet przez kilka lat. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby każdego roku przesadzać ją do świeżego podłoża. Dobrze jest też pobudzać roślinę, obcinając końcówki pędów i usuwając kwiaty, które mogą osłabiać roślinę.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Dzięki takiej uprawie, na lata pozbędziemy się komarów ze swojego ogrodu. Sadźmy więc komarzyce i pozbądźmy się niepotrzebnych nerwów!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: kobieta.onet.pl

Następny artykuł