Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
Fotowoltaika przeżywa w naszym kraju rozkwit. Na rynku wkrótce ma się pojawić kolejny wynalazek, dzięki któremu oszczędzanie energii i dbanie o środowisko naturalne będzie jeszcze łatwiejsze.
Fotowoltaika w Polsce rozwija się coraz szybciej, a pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych jesteśmy na piątym miejscu w Europie. Nic dziwnego, że idziemy w stronę rozwijania tego systemu. Fotowoltaika to przede wszystkim bezpieczne dla środowiska niewyczerpalne źródło energii, wytrzymałość, oszczędności i łatwa konserwacja. Już niedługo na rynku pojawi się rozwiązanie, które zachęci jeszcze więcej osób do wykorzystania tej technologii w domach zwykłych obywateli.
Fotowoltaika w jeszcze nowocześniejszym wymiarze
Czerpanie prądu z energii słonecznej nie musi kojarzyć się już tylko ze stosowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Polska firma opracowała wynalazek, który do pozyskiwania energii wykorzystuje szyby w oknach.
Innowacyjna szyba wykorzystuje powłokę na bazie kropek kwantowych, dzięki której okno jest w stanie wytworzyć prąd. Kropki działają na zasadzie standardowych ogniw fotowoltaicznych, jednak są od nich stabilniejsze i odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych. W żaden sposób nie zależą od kąta padania światła, dlatego mogą być wykorzystywane nawet w pionowych elewacjach czy oknach dużych pojazdów.
Wygląd takiej szyby niczym nie różni się od tej tradycyjnej. Dopiero pod mikroskopem elektronowym o bardzo dużej rozdzielczości moglibyśmy dostrzec wykorzystane w tej technologii kropki kwantowe.
Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd - wyjaśnia Dawid Cycoń, prezes ML SYSTEM.
Fotowoltaiczna szyba pojawiła się na gali konkursu Polski Produkt Przyszłości i wzbudziła tam spore zainteresowanie. Jej twórcom przyznano dwie nagrody specjalne – nagrodę za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz nagrodę Ministra Rozwoju. Masowa produkcja instalacji rozpocznie się na początku przyszłego roku.
Źródło: TVP
Następny artykuł