Szyby, jakich trzeba było światu
https://unsplash.com/@whoisdenilo
Autor Kamila Krótka - 18 Czerwca 2020

Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta

Fotowoltaika przeżywa w naszym kraju rozkwit. Na rynku wkrótce ma się pojawić kolejny wynalazek, dzięki któremu oszczędzanie energii i dbanie o środowisko naturalne będzie jeszcze łatwiejsze.

Fotowoltaika w Polsce rozwija się coraz szybciej, a pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych jesteśmy na piątym miejscu w Europie. Nic dziwnego, że idziemy w stronę rozwijania tego systemu. Fotowoltaika to przede wszystkim bezpieczne dla środowiska niewyczerpalne źródło energii, wytrzymałość, oszczędności i łatwa konserwacja. Już niedługo na rynku pojawi się rozwiązanie, które zachęci jeszcze więcej osób do wykorzystania tej technologii w domach zwykłych obywateli.

Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajceWybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajceCzytaj dalej

Fotowoltaika w jeszcze nowocześniejszym wymiarze

Czerpanie prądu z energii słonecznej nie musi kojarzyć się już tylko ze stosowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Polska firma opracowała wynalazek, który do pozyskiwania energii wykorzystuje szyby w oknach.

Innowacyjna szyba wykorzystuje powłokę na bazie kropek kwantowych, dzięki której okno jest w stanie wytworzyć prąd. Kropki działają na zasadzie standardowych ogniw fotowoltaicznych, jednak są od nich stabilniejsze i odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych. W żaden sposób nie zależą od kąta padania światła, dlatego mogą być wykorzystywane nawet w pionowych elewacjach czy oknach dużych pojazdów.

Wygląd takiej szyby niczym nie różni się od tej tradycyjnej. Dopiero pod mikroskopem elektronowym o bardzo dużej rozdzielczości moglibyśmy dostrzec wykorzystane w tej technologii kropki kwantowe.

Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd - wyjaśnia Dawid Cycoń, prezes ML SYSTEM.

Fotowoltaiczna szyba pojawiła się na gali konkursu Polski Produkt Przyszłości i wzbudziła tam spore zainteresowanie. Jej twórcom przyznano dwie nagrody specjalne – nagrodę za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz nagrodę Ministra Rozwoju. Masowa produkcja instalacji rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Źródło: TVP

Następny artykuł