www.freepik.com
Autor Redakcja Świat Radości - 18 Stycznia 2023

Suplementy na stres i nerwy – jakich składników szukać?

Stres jest obecny w życiu niemal każdego człowieka. Nawet jeżeli staramy się ograniczać nerwowe sytuacje, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować problemów w sferze zawodowej czy prywatnej. Pewne substancje mogą nam jednak pomóc w takich momentach, ponieważ niektóre związki zwiększają wytrzymałość organizmu na sytuacje stresowe, inne z kolei pozwalają nam się wyciszyć. Jeśli więc zbyt często jesteśmy zestresowani i zdenerwowani, możemy sięgnąć po suplementy na stres i nerwy. Jakich składników w nich szukać? Podpowiadamy.

Magnez na stres

Magnez określany jest też jako naturalne antidotum na stres. Z tego powodu często znajdziemy go w suplementach, które mają koić nerwy, dostępnych np. w Dr.Max. Warto rozpocząć suplementację tego pierwiastka również indywidualnie, ponieważ jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie w nerwowych okresach, jego niedobór wywoływać arytmię serca, skurcze mięśni, zaparcia, rozdrażnienie czy apatię.

Zioła w suplementach na stres i nerwy

Suplementy na stres i nerwy najczęściej w swoim składzie zawierają wyciągi roślinne i zioła. Warto szukać w nich np. ashwagandhy. Obniża ona poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i zwiększa odporność organizmu na stres fizyczny i psychiczny. Pierwsze efekty jej działania pojawiają się jednak zazwyczaj po około 60 dniach od rozpoczęcia stosowania kuracji.

W suplementach na stres i nerwy powinniśmy szukać też różańca górskiego, znanego w medycynie ludowej ze swoich właściwości redukujących stres i poprawiających koncentrację. Żeń-szeń z kolei łagodzi nerwicę i zaburzenia snu. Ma właściwości antystresowe i podnosi witalność organizmu. Cytryniec chiński zaś od dawna znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Wpływa łagodząco nie tylko na układ nerwowy, ale również oddechowy. W preparatach na stres i nerwy szukajmy też melisy lekarskiej, chmielu zwyczajnego czy lawendy.

Witaminy w suplementach na stres i nerwy

Suplementy na stres i nerwy mogą zawierać również dodatki witamin. W łagodzeniu dolegliwości ze strony układu nerwowego przydatne są przede wszystkim witaminy z grupy B, ponieważ pomagają pozbyć się stresu i mają dodatkowo korzystny wpływ na pamięć. Witamina E z kolei pomaga pozbyć się zmęczenia i rozdrażnienia. Komórki nerwowe wzmacnia też witamina A. Korzystny wpływ na układ nerwowy ma również witamina C, a istotną funkcję w procesie produkcji serotoniny, a więc hormonu szczęścia ma witamina D.

W preparatach na stres i nerwy bardzo często wykorzystywana jest też melatonina, czyli hormon, który steruje naszym zegarem biologicznym. Jest ona polecana zwłaszcza osobom, które cierpią z powodu zaburzeń snu na tle nerwowym.

Artykuł sponsorowany

Następny artykuł