Szczepionka na koronawirusa została podana pierwszym pacjentom
fot. Redakcja: Świat Radości
Autor Olga Szmańda - 8 Grudnia 2020

Pierwsze osoby zaszczepione na koronawirusa. Wśród nich William Shakespeare ze środkowej Anglii

Szczepionka na COVID-19 została podana pierwszym pacjentom. Dzięki nowemu rozporządzeniu rządu Wielkiej Brytanii, najpierw skorzystają z niej wszyscy ci, którzy ukończyli 80. rok życia. Co ciekawe, pierwszymi pacjentami zaszczepionymi na COVID-19 są Margaret Keenan z miejscowości Enniskillen i William Shakespeare z Warwickshire w środkowej Anglii. W ten sposób Wielka Brytania stała się krajem, który jako pierwszy rozpoczął program masowych szczepień.

Szczepionka na COVID-19, o której pisaliśmy, już niedługo będzie dostępna również w Polsce. Mimo że zabieg wywołuje w naszym kraju poruszenie, inne kraje europejskie rozpoczęły już swoje programy masowych szczepień.

Na plaży znalazł coś, na co nikt inny nie zwrócił uwagi. Teraz zostanie milioneremNa plaży znalazł coś, na co nikt inny nie zwrócił uwagi. Teraz zostanie milioneremCzytaj dalej

2 grudnia, niezależna brytyjska komisja ds. regulacji leków MHRA, wydała zgodę na dopuszczenie szczepionki przeciw COVID-19stworzonej przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecki koncern BioNTech. Testy kliniczne rzeczonych szczepionek wykazały, że ma ona 95-procentową skuteczność w ochronie przed zakażeniem koronawirusem.

Zobacz także: Polityk PiS wszedł do salonu. Zobaczył TVN i się wściekł

Szczepionka na COVID-19 w Wielkiej Brytanii

W czołówce znalazła się Wielka Brytania, która ma już za sobą iniekcje pierwszych pacjentów. Co ważne dokonywanie rzeczonego szczepienia nie jest tam obowiązkowe. Jak podaje rząd Wielkiej Brytanii, początkowo zabiegi będą odbywać się w około 70 placówkach szpitalnych, na terenie całego kraju. Pierwszymi w kolejce do szczepień są najstarsi obywatele, którzy ukończyli 80. rok życia. Istotnym elementem jest również fakt, że szczepionka przeciw COVID-19 nie jest tam przymusowa, a pacjenci mogą wykonać zabieg za darmo.

- Dzisiejszy dzień stanowi ogromny krok naprzód w walce Wielkiej Brytanii z koronawirusem -oświadczył premier Boris Johnson.

Bieg przez płotki Maryli Rodowicz. Niewiarygodne, co poświęciła dla sportowej pasjiBieg przez płotki Maryli Rodowicz. Niewiarygodne, co poświęciła dla sportowej pasjiCzytaj dalej

Zobacz także: Liczba ukrytych ofiar epidemii w Polsce przekracza już 30 tysięcy. Porażające statystyki

- Będziemy patrzeć wstecz na dzisiejszy dzień jak na dzień zwycięstwa, kluczowy moment w naszej walce z tą straszną chorobą -dodał minister zdrowia Matt Hancock.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Zarówno premier Wielkiej Brytanii, jak i minister zdrowia mają nadzieję, że nowy masowy program szczepień okaże się niebywałym sukcesem. Z pewnością pomogłoby to zminimalizować, chociaż w pewnym stopniu, obecny stan pandemii w kraju. Wiąże się to z dość chaotycznym i nietypowym podejściem do epidemii koronawirusa, którą z początku stosował rząd Wielkiej Brytanii. Do tej pory zmarło tam 61 434 osób, co stawia Brytyjczyków na niechlubnym piątym miejscu, pod względem umieralności na COVID-19 w Europie.

Pierwsi pacjenci: Margaret Keenan i William Shakespeare

Pierwszą w historii osobą zaszczepioną stała się Margaret Keenan z Irlandii Północnej. Pacjentka w przyszłym tygodniu obchodzić będzie swoje 91 urodziny. Kobieta, której została podana historyczna pierwsza dawka szczepienia, uważa że "najlepszy prezent, jaki mogła sobie wymarzyć".

- To zaszczyt być pierwszą zaszczepioną osobą przeciwko COVID-19. Dla mnie to przedwczesny prezent urodzinowy, bo dzięki temu będę mogła spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, gdyż ostatnie miesiące musiałam spędzać w samotności -komentuje Margaret Keenan w wywiadzie dla BBC.

Mimo kryzysu Magda Gessler oferuje seniorom posiłki za bezcen. Cena poruszyła sieć, wspaniały gestMimo kryzysu Magda Gessler oferuje seniorom posiłki za bezcen. Cena poruszyła sieć, wspaniały gestCzytaj dalej

- Jeśli ja mam 90 lat i mogę przyjąć szczepionkę, to każdy może - dodała Margaret Keenan zachęcając innych do wzięcia udziału w programie szczepień.

Co ciekawe, drugą osobą na świecie, która otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19 został nie kto inny, jak William Shakespeare z Warwickshire w środkowej Anglii.

ZOBACZ TO WYJĄTKOWE ZDJĘCIE:Pierwsza zaszczepiona kobieta

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Następny artykuł