Materiały Partnera
Materiały Partnera
Autor Barbara Daszuta - 29 Listopada 2021

3 najbardziej popularne sporty walki na świecie

Sporty walki nie pozostają obojętne kibicom z całego świata. Nie można im odmówić widowiskowego charakteru, który przyciąga przed ekrany telewizorów wielomilionową widownię.

Artykuł zewnętrzny

Najlepsi zawodnicy w swoich dyscyplinach szybko uzyskują status międzynarodowej gwiazdy, a co za tym idzie, mogą liczyć na lukratywne kontrakty reklamowe i wysokie stawki już za samo wejście na arenę walk. Pozostaje jednak pytanie, które ze spotów walki cieszą się największym powodzeniem wśród fanów? Prezentujemy światowe TOP 3.

Najpopularniejsze sporty walki – MMA

MMA, czyli mieszane sztuki walki to dyscyplina, która w ciągu ostatnich lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Choć jeszcze na początku XXI wieku niewielu o niej słyszało, to najlepsi zawodnicy z miejsca stają się rozpoznawalni. Fenomenu MMA można upatrywać w jego bardzo dynamicznej formule – w jednej walce można wykorzystywać techniki charakterystyczne dla różnych sztuk walki, w tym m.in. boksu, zapasów, taekwondo czy jiu-jitsu. Na całym świecie powstają kolejne organizacje zrzeszające zawodników chcących rywalizować na najwyższym poziomie. W Polsce również możemy być świadkami rozwoju tej dyscypliny, a to za sprawą najpopularniejszych organizacji, w tym KSW czy Fame MMA, które nieustannie rosną w siłę i generują coraz większe zyski ze sprzedaży praw do transmisji.

Najpopularniejsze sporty walki – Boks

Boks to sport z tradycjami, którego historia sięga starożytnej Grecji. Dwóch zawodników walczy ze sobą wyłącznie przy użyciu pięści. Mogłoby się wydawać, że prosta formuła rywalizacji nie przysparza tej dyscyplinie nowych fanów. Nic bardziej mylnego. Transmisje z najbardziej prestiżowych gal bokserskich śledzą miliony kibiców na całym świecie, a fani z Europy często zarywają noce dla walk odbywających się w nocy. Wielu czołowych pięściarzy doskonali swoje umiejętności za Oceanem i tam też dostają szansę na zdobywanie najwyższych laurów. W Polsce również nie brakuje zagorzałych kibiców boksu, a to wszystko za sprawą naszych rodaków walczących na najwyższym, światowym poziomie.

Najpopularniejsze sporty walki – karate

Większość znanych nam sztuk walki wywodzi się z Azji i tak też jest w przypadku karate. Jego ojczyzną jest Japonia, co wcale nie oznacza, że poza jej granicami na próżno szukać osób zawodowo rywalizujących w tej dyscyplinie sportu. Co ciekawe, w przeciwieństwie do taekwondo nie znalazło się dla niej miejsca w programie letnich igrzysk olimpijskich, jednak ma się to zmienić od 2024 roku, czyli imprezy, która ma się odbyć w Paryżu. Karate nie jest może tak dynamiczne jak inne popularne sztuki walki, jednak nie brakuje chętnych na uczestnictwo w zajęciach w profesjonalnych szkołach.

KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Następny artykuł