Skarb, który łatwo można odkryć na terenie Polski
fot. commons.wikimedia.org (CC BY-SA 4.0) ; MOs810
Autor Olga Szmańda - 11 Stycznia 2021

Można na nich zarobić krocie. W Polsce są dwa miejsca, gdzie mieszkańcy znajdują drogocenne meteoryty

Meteoryt stał się w Polsce prawdziwym, a przy okazji bardzo popularnym skarbem. Chętnych na zbieranie kosmicznego kamienia jest coraz więcej. Co ciekawe, sprzedaje się go w całości lub na tzw. plastry. Niejednokrotnie wykonuje się z niego biżuterię.

Skarb, który pochłonął niedawno polskich odkrywców, istnieje w naszej przestrzeni od setek tysięcy lat. Meteoryty są skalnymi okruchami materii międzyplanetarnej, które przedostały się przez atmosferę na Ziemię i dotarły na jej powierzchnię.

Z pozoru wyglądają jak zwykłe kamienie, które nie są nic warte. Jednak w przeciwieństwie do tych, które znajdujemy pod naszymi nogami, mogą kosztować majątek. Odkrywcy i poszukiwacze meteorytów w Polsce niedawno zainteresowali się ich zbieraniem. Nie jest to jeszcze bardzo popularne, a to ze względu na brak miejsc, w których można znaleźć kosmiczne okruchy.

- W Polsce tak naprawdę można znaleźć meteoryty tylko w Morasku, na peryferiach Poznania lub w Pułtusku. Tam jest realna szansa na znalezienie okazu. Poszukiwanie meteorytów to dość specyficzne hobby. Nie każdego interesują drogie, brzydkie kamienie. W Polsce poszukiwaniami zajmuje się profesjonalnie maksymalnie 5 osób. Reszta osób meteorytów szuka hobbistycznie. Dla mnie jest to sposób na życie i bardzo to lubię - tłumaczy portalowi money.pl Marcin Cimała, założyciel strony internetowej meteoryty.pl i kanału na YouTube "Meteoryty bez ściemy". Kosmicznymi skałami zajmuje się od 24 lat, lecz nie poszukuje ich na terenie Polski.

- W Pułtusku spadło setki czy nawet tysiące meteorytów. Ludzie, którzy mieszkają w pobliżu i mają wykrywacze, szukają meteorytów pułtuskich. I znajdują. Dla mnie to nieopłacalne, bo wiąże się z wyjazdem na tydzień i nie bardzo ma sens, bo nie ma gwarancji, że coś się znajdzie lub że będzie akurat pogoda - dodaje Marcin Cimała.

Marzena Kipiel-Sztuka w tarapatach. Kolega z planu wyciągnął do niej pomocną dłońMarzena Kipiel-Sztuka w tarapatach. Kolega z planu wyciągnął do niej pomocną dłońCzytaj dalej

Kosmiczny skarb w Polsce

Pośród licznych odkrywców i poszukiwaczy kosmicznych skarbów, najbardziej popularnym jest Janusz Kosmowski - autor Astrokosmo, który swoją wiedzą dzieli się z obserwatorami na swoim kanale na YouTube.

- Jeden meteoryt pułtuski przekazałem do Muzeum Regionalnego w Pułtusku, z którym współpracuję od kilku lat. Do muzeum przekazałem również inny meteoryt, medal okolicznościowy dotyczący tego meteorytu oraz znaleziony podczas poszukiwań meteorytów bursztyn - wyjaśnia Janusz Kosmowski.

Innym odkrywcom meteorytów jest z kolei Marcin Cimała. Mężczyzna szuka ich głównie za granicą, na pustyniach, ale także w innych miejscach na Ziemi.

- Meteoryty najłatwiej znaleźć na pustyni, bo wyróżniają się na tle piasku. Najczęściej na poszukiwania jeździłem do Omanu. Od czasu jednak gdy sułtanat Omanu zabronił "podnoszenia jakichkolwiek kamieni" bez pozwolenia, licencji itp., najlepsze miejsce na poszukiwanie meteorytów przestało być dostępne. Można jeszcze lecieć do Chile na pustynię Atakama, ale tam teren nie jest aż tak dobry i przyjazny, jak w Omanie. Inne pustynie są niedostępne jak te w Libii, Egipcie czy Algierii. W związku z tym ja poszukuję meteorytów u marokańskich dilerów, którzy z kolei mają okazy od poszukiwaczy z Algierii i Mauretanii. Oni zaś mają je często od Beduinów, którzy mogą bez problemu przekraczać granice, bo są koczownikami. To jest długi łańcuszek pośredników. Meteoryty znajdują ci, którzy chodzą po pustyni i wiedzą, że na czarnych, ciężkich kamieniach można nieźle zarobić - wyjaśnia Marcin Cimała.

Meteoryt

Meteoryty warte nawet kilka tysięcy złotych

Marcin Cimała po znalezieniu odpowiedniego meteoryty obrabia je, by następnie wysłać do klasyfikacji i złożyć ofertę kolekcjonerom, naukowcom i muzeom. Według Adama Brzozowskiego, znanego jako Odyn, kwoty wartości meteorytów zależą od jego wielkości i rodzaju.

- Meteoryty są różne, żelazne, kamienne mieszane, małe - wielkości groszku albo wielkie o wadze nawet 15 kg. Cena? W zależności od wielkości i od gatunku meteorytu od 50 zł za gram do nawet 4000 zł za gram. Robi wrażenie? Na pewno. Wartość meteorytów można zwiększać, tnąc je na plastry i tworząc z nich biżuterię. "Gwiazdka z nieba" może być super prezentem dla dziewczyny - tłumaczy Adam Brzozowski.

Kwoty, które można zdobyć za znaleziony meteoryt, rozpalają wyobraźnię odkrywców. Wielu próbuje poszukiwać spadających kamieni z nieba, by na nich zarobić. Okazuje się, że to wcale nie jest jednak proste.

- Największym problemem jest wiedza. Przeciętny człowiek nie ma pojęcia o meteorytach, nigdy żadnego nie widział, nie mówiąc o trzymaniu takiego w ręce. Stąd też ludzie znoszą do mnie najdziwniejsze rzeczy, które uważają za meteoryty. Rocznie weryfikuję około 1000 zgłoszeń. Najczęściej w tych zgłoszeniach nie ma ani jednego meteorytu, natomiast jest 20 obrażonych znalazców, którzy wiedzą lepiej, bo widzieli, jak meteoryt spadł im za stodołę - odpowiada Marcin Cimała.

Popularność poszukiwania meteorytów w Polsce stale rośnie. Związane jest to ze spadającymi kosmicznymi kamieniami, które pojawiają się w naszym kraju coraz częściej. Wszyscy ci, którzy chcą poszukiwać tych skarbów, muszą wykazać się niebywałą cierpliwością i posiadać odpowiedni sprzęt. Mamy nadzieje, że ci, którzy podejmą się wyzwania odnajdą swój upragniony skarb.

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródło: money.pl

Następny artykuł