Niezwykły skan ludzkiego ciała
fot. unsplash.com ; Camilo Jimenez
Autor Olga Szmańda - 1 Października 2020

Niektórzy z nas mają "złotą krew" lub dodatkowe żebro. Jakie jeszcze cechy niezwykle rzadko występują u ludzi?

Krew jest jednym z najbardziej unikatowych elementów ludzkiego ciała. Do zbioru rzadkich cech u ludzi można zaliczyć także inne elementy. Każdy człowiek w końcu jest osobną i wyjątkową jednostką. Mimo blisko 9 milionów żyjących na Ziemi gatunków każdy jest w stanie wyróżnić się czymś innym. Najrzadsze z ludzkich cech potrafią zaskoczyć. Kilka z nich dotyczy krwi, ciała i ludzkiego oka.

Krew ludzka łączy ludzi razem z innymi powszechnie znanymi gatunkami. Mimo to ludzie różnią się nie tylko od innych żyjących na ziemi gatunków. Różnią się także między sobą. Pomimo ponad 7-milionowej populacji, każdy z osobna ma zupełnie inna twarz. Również ciało składa się z niepowtarzalnych cech. Oznacza to, że wszyscy ludzie są wyjątkowi. Jednak i nadal wśród nich, znajdują się jednostki szczególnie niezwykle lub wyjątkowe na poziomie biologicznym. Od dodatkowych części ciała po wyostrzone zmysły, to jedynie parę z najrzadszych cech, które ma garstka osób na Ziemi.

Ich córeczka uznana jest za najpiękniejsze dziecko na świecie. Widok dziewczynki zapiera dech w piersiachIch córeczka uznana jest za najpiękniejsze dziecko na świecie. Widok dziewczynki zapiera dech w piersiachCzytaj dalej

Krew ze złota

Grupa krwi AB Rh- jest jedną z najrzadszych na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych posiada ją jedynie 0.6 proc. populacji. Mimo to nie jest to najrzadsza grupa na świecie. Według Australijskiej Akademii Nauk grupa krwi Rhnull to krew całkowicie pozbawiona antygenów Rh-. Występuje ona znacznie rzadziej niż jakakolwiek inna wśród ludzi. Pierwszym przypadkiem osoby z taką krwią był Australijczyk, zbadany w 1961 roku. Od tamtego czasu do współczesności odkryto jedynie 40 dodatkowych osób z krupą krwi Rhnull. To właśnie czyni ją najmniej spotykaną. Nazywana „złotą krwią” od lat fascynuje naukowców z całego świata. Jak podaje Smithsonian Sandra Nance, dyrektorka American Rare Donor Program:

„W całej społeczności rzadkich dawców krwi jest dziewięciu aktywnych dawców. Dziewięciu”

Ponieważ Rhnull jest kompatybilna z innymi rzadkimi grupami krew z rodziny Rh, badacze i lekarze doceniają jej wartość.

„To złota krew” - powiedział Mosaic Science Thierry Peyrard, dyrektor National Immunohematology Reference Laboratory w Paryżu.


Mimo to, że dawcy krwi pozostają anonimowi w przypadku wizyty w centrum krwiodawstwa, to niektórzy naukowcy próbują zlokalizować dawców Rhnull, aby prosić o ich krew bezpośrednio i badać ją w celu dalszego rozwoju nauki.

Dodatkowe żebro

Większość ludzi ma 12 par kości żebrowych, co odpowiada łącznie 24 żebrom. Istnieje jednak szansa, że niektórzy ludzie mają faktycznie 25 żeber. Jedna na 200 osób ma rzadką cechę ciała, która nazywa się żebrem szyjnym.


"Żebro szyjne jest obecne od urodzenia i tworzy się powyżej pierwszego żebra, wyrastając u nasady szyi, tuż nad obojczykiem. Możesz mieć żebro szyjne po prawej, lewej lub po obu stronach." ujawniono w publikacji Wydziału Chirurgii Flushing Hospital w Nowym Jorku Health Beat.


Możliwe, że człowiek ma jedno dodatkowe żebro i nawet o tym nie wie. Dzieje się tak, ponieważ to dodatkowe żebro nie zawsze tworzy się całkowicie i może być po prostu „cienkim pasmem włókien tkanki”, którego nie byłoby nawet na zdjęciu rentgenowskim. Może to zabrzmieć niepokojąco, ale żebra szyjne zwykle nie są wielkim problemem. Natomiast jeśli żebro uciska naczynia krwionośne i nerwy ( tzw. zespół ujścia klatki piersiowej) może być to bolesne. Na szczęście jest to uleczalne.

Szare oczy

Dzisiaj grzeje:
1. Od 15 października kolejne podarunki od ZUS. Tysiące Polaków załapie się na mniejsze składki
2. Grochola przerywa milczenie. Wyznała, co jej oprawca zrobił kotu. Nie mieści się w głowie
3. Moneta 2 zł czasem może być warta nawet 2 tys. zł. Wystarczy, że posiada jeden szczegół

Rude włosy są niezwykle rzadkie wśród żyjącej populacji. Dodając do tego szaro-niebieskie oczy, można spotkać się z niezwykle niespotykaną odmianą ludzkiego wyglądu. Większość ludzi o rudych włosach ma zielone, brązowe lub orzechowe oczy. Połączenie rudych włosów i niebieskich oczu jest jeszcze rzadsze, ponieważ obie cechy wymagają rodziców posiadających taki gen. Tylko 8 do 17 procent światowej populacji, ma niebieskie oczy. Jednak jeszcze rzadszym kolorem oczu jest szary. Atlas świata podał, że szacuje się, że mniej niż jeden procent populacji ludzkiej ma szare oczy. Według atlasu światowego jedynymi rzadszymi kolorami oczu niż szary są czerwony lub fioletowy, co często jest wynikiem już rzadkiego stanu albinizmu i heterochromii, dwóch różnych kolorów oczu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszyscy myśleli, że pies wraca na grób swojego pana. Gdy poznali prawdę, musieli natychmiast zareagować
  2. Kot zatrzasnął na balkonie dwóch mężczyzn. Interweniowały dwa zastępy straży
  3. Kaszpirowski podzielił się swoją metodą na walkę z koronawirusem. Można się zaskoczyć
  4. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich
  5. Chore nietoperze mądrzejsze od niektórych Polaków. Utrzymują dystans społeczny, by chronić kolonię
  6. Kobieta zatrzymała się przy autostradzie. Nie mogła postąpić inaczej, na drodze było zwierzę w potrzebie

Źródło: thelist.com

Następny artykuł