Dobra wiadomość dla osób, które przeszły COVID-19. Naukowcy podpowiadają, jak uniknąć powikłań po chorobie
COVID-19 nie zawsze wiąże się z powikłaniami, o których głośno ostatnio w mediach. Dzięki nowym informacjom podanym przez holenderskich naukowców, ozdrowieńcy zakażeni koronawirusem mogą liczyć na powrót do stanu zdrowia sprzed choroby. Z najnowszych badań wynika, że płuca pacjenta w większości przypadków są w stanie się zregenerować. Światowa Organizacja Zdrowia informuje także o ćwiczeniach dla osób, które przechorowały w domowych lub szpitalnych warunkach zakażenie COVID-19.
COVID-19 od ponad pół roku jest topowym tematem wszystkich mediów na całym świecie. Zakażenie koronawirusem, które od wielu miesięcy spędza sen z powiek wielu rodaków, zostało odczarowane przez holenderskich naukowców. Do tej pory jedynym pozytywnym aspektem przechorowania zakażenia COVID-19, była możliwość oddania osocza, które ułatwi leczenie innych w znacznie gorszym stanie.
Badacze z Holandii poddali badaniu ozdrowieńców, którzy najciężej przechorowali zakażenie koronawirusem. Według najnowszych wiadomości ze strony naukowców, płuca ozdrowiałego pacjenta są w stanie się zregenerować. Tym samym holenderscy badacze odczarowali przypuszczenia, że koronawirus jest w stanie zostawić w organizmie chorego nieodwracalne szkody.
COVID-19 został odczarowany
Holenderscy badacze postanowili potwierdzić swoje przypuszczenia za pomocą przebadania 124 ozdrowieńców. Pacjentami naukowców byli ci, którzy w bardzo ciężki sposób przeszli zakażenie COVID-19.
W trakcie badanie ochotnicy wytypowani przez ekspertów zostali podzieleni na trzy grupy: przyjęci na oddział intensywnej terapii, przyjęci na oddział zakaźny, leczenie w domu z objawami wskazującymi na konieczność hospitalizacji.
Po upływie trzech miesięcy, każdy z pacjentów otrzymał zalecenie do wykonania tomografii komputerowej, testów czynnościowych i badań laboratoryjnych. Ku zdziwieniu wszystkich okazało się, że wyniki ozdrowieńców były zaskakująco pozytywne. Tym samym holenderscy badacze doszli do wniosku, że powikłania po zachorowaniu na COVID-19 były niewielkie.
Zachowanie po przebyciu choroby
Holenderscy badacze podkreślają, że ozdrowieńcy COVID-19 muszą skupić się na procesie rehabilitacji organizmu. Według ustaleń badaczy okazało się, że ci którzy podjęli się wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych, znacznie szybciej powrócili do zdrowia.
Teksty wybrane dla Ciebie:
- Przeszła COVID-19, będąc w ciąży. Noworodek wywołał zdumienie wśród lekarzy
- Zoo pokazało zdjęcie USG. Wkrótce jedna z rodzin powiększy się
- Ma 8 lat i bezdomną rodzinę. Założył biznes, który pomógł jego bliskim
Okazuje się, że osoby które zachorowały na koronawirusa i obecnie są zdrowe, mogą wykonywać ćwiczenia, które pomogą im w okresie rekonwalescencji. Przede wszystkim chodzi tu o ćwiczenia wzmacniające czynności oddechowe. Dodatkowo ozdrowieńcy powinni wykonywać zadania relaksacyjne, które pomogą im w trudnym dla organizmu czasie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o broszurze dla ozdrowieńców z COVID-19. Pacjenci, którzy przechorowali koronawirusa, znajdą w niej liczne ćwiczenia, które pomogą im w okresie rekonwalescencji po zakażeniu. Okazuje się, że zwykłe i regularne ćwiczenia w domu mogą polepszyć stan zdrowia pacjenta.
W zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia znalazły się m.in. ćwiczenia wzmacniające, oddechowe, rozciągające i wyciszające. Całość rekomendowanych zadań do wykonania w domu znajdziesz pod tym linkiem.
Zobacz także w naszych serwisach:
- Gwiazda TVN załamana tym, co zrobiły jej psy.
- Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze wieści. Niestety nie są dobre, koronawirus w Polsce nie daje za wygraną
- Mało kto wie, że Jolanta Kwaśniewska zrobiła wielką karierę zanim została pierwszą damą
- Do polskich lasów zawitało wyjątkowe zwierzę. Nagranie robi furorę w sieci
- Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
- Antoni Macierewicz powiedział, gdzie powstanie polska elektrownia atomowa. Rząd milczy
- Nie żyje aktor znany z wielu filmów z TVP, TVN i Polsatu
Źródło: eska.pl
Następny artykuł