COVID-19: ozdrowieńcy mogą liczyć na znaczną poprawę zdrowia
fot. pixabay.com - coyot
Autor Olga Szmańda - 2 Grudnia 2020

Dobra wiadomość dla osób, które przeszły COVID-19. Naukowcy podpowiadają, jak uniknąć powikłań po chorobie

COVID-19 nie zawsze wiąże się z powikłaniami, o których głośno ostatnio w mediach. Dzięki nowym informacjom podanym przez holenderskich naukowców, ozdrowieńcy zakażeni koronawirusem mogą liczyć na powrót do stanu zdrowia sprzed choroby. Z najnowszych badań wynika, że płuca pacjenta w większości przypadków są w stanie się zregenerować. Światowa Organizacja Zdrowia informuje także o ćwiczeniach dla osób, które przechorowały w domowych lub szpitalnych warunkach zakażenie COVID-19.

COVID-19 od ponad pół roku jest topowym tematem wszystkich mediów na całym świecie. Zakażenie koronawirusem, które od wielu miesięcy spędza sen z powiek wielu rodaków, zostało odczarowane przez holenderskich naukowców. Do tej pory jedynym pozytywnym aspektem przechorowania zakażenia COVID-19, była możliwość oddania osocza, które ułatwi leczenie innych w znacznie gorszym stanie.

Świat Uli stanął na głowie, gdy w ciąży stwierdzono u niej raka. Jej chłopak marzył tylko o jednymŚwiat Uli stanął na głowie, gdy w ciąży stwierdzono u niej raka. Jej chłopak marzył tylko o jednymCzytaj dalej

Badacze z Holandii poddali badaniu ozdrowieńców, którzy najciężej przechorowali zakażenie koronawirusem. Według najnowszych wiadomości ze strony naukowców, płuca ozdrowiałego pacjenta są w stanie się zregenerować. Tym samym holenderscy badacze odczarowali przypuszczenia, że koronawirus jest w stanie zostawić w organizmie chorego nieodwracalne szkody.

COVID-19 został odczarowany

Holenderscy badacze postanowili potwierdzić swoje przypuszczenia za pomocą przebadania 124 ozdrowieńców. Pacjentami naukowców byli ci, którzy w bardzo ciężki sposób przeszli zakażenie COVID-19.

W trakcie badanie ochotnicy wytypowani przez ekspertów zostali podzieleni na trzy grupy: przyjęci na oddział intensywnej terapii, przyjęci na oddział zakaźny, leczenie w domu z objawami wskazującymi na konieczność hospitalizacji.

Po upływie trzech miesięcy, każdy z pacjentów otrzymał zalecenie do wykonania tomografii komputerowej, testów czynnościowych i badań laboratoryjnych. Ku zdziwieniu wszystkich okazało się, że wyniki ozdrowieńców były zaskakująco pozytywne. Tym samym holenderscy badacze doszli do wniosku, że powikłania po zachorowaniu na COVID-19 były niewielkie.

Nagle wyszedł z domu i przeszedł ponad 450 kilometrów. Nie zgadniecie, co zmusiło go do kuriozalnego zachowaniaNagle wyszedł z domu i przeszedł ponad 450 kilometrów. Nie zgadniecie, co zmusiło go do kuriozalnego zachowaniaCzytaj dalej

Zachowanie po przebyciu choroby

Holenderscy badacze podkreślają, że ozdrowieńcy COVID-19 muszą skupić się na procesie rehabilitacji organizmu. Według ustaleń badaczy okazało się, że ci którzy podjęli się wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych, znacznie szybciej powrócili do zdrowia.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Cezary Żak miał koronawirusa. Teraz zrobił coś, na co wielu Polakom trudno się zdobyćCezary Żak miał koronawirusa. Teraz zrobił coś, na co wielu Polakom trudno się zdobyćCzytaj dalej

Okazuje się, że osoby które zachorowały na koronawirusa i obecnie są zdrowe, mogą wykonywać ćwiczenia, które pomogą im w okresie rekonwalescencji. Przede wszystkim chodzi tu o ćwiczenia wzmacniające czynności oddechowe. Dodatkowo ozdrowieńcy powinni wykonywać zadania relaksacyjne, które pomogą im w trudnym dla organizmu czasie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o broszurze dla ozdrowieńców z COVID-19. Pacjenci, którzy przechorowali koronawirusa, znajdą w niej liczne ćwiczenia, które pomogą im w okresie rekonwalescencji po zakażeniu. Okazuje się, że zwykłe i regularne ćwiczenia w domu mogą polepszyć stan zdrowia pacjenta.

W zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia znalazły się m.in. ćwiczenia wzmacniające, oddechowe, rozciągające i wyciszające. Całość rekomendowanych zadań do wykonania w domu znajdziesz pod tym linkiem.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: eska.pl

Następny artykuł