Osocze w walce z COVID-19
Fot. Bicanski / Pixnio
Autor Kamila Krótka - 3 Listopada 2020

W łatwy sposób możesz pomóc w leczeniu COVID-19, a jeszcze sporo na tym zyskać. Wyjaśniamy szczegóły akcji

Ozdrowieńcy oddający osocze są nieocenioną pomocą w walce z pandemią koronawirusa. Okazuje się, że powstają sposoby na to, aby jeszcze bardziej zachęcić ich do pomocy osobom chorym na COVID-19. Zdecydowanie warto zrobić coś dla innych, szczególnie w tym przypadku.

Osocze osób, które przeszły COVID-19 jest niezwykle pomocne w leczeniu tych obecnie zakażonych wirusem. Jak lekarze próbują zachęcić do oddawania krwi?

Siostra Chmielewska znowu mocno komentuje wyrok TK. Padły piękne słowa o wartościach chrześcijańskichSiostra Chmielewska znowu mocno komentuje wyrok TK. Padły piękne słowa o wartościach chrześcijańskichCzytaj dalej

Osocze dla chorych na COVID-19

Lek. Dominika Gębka, neurolog z Gorzowa Wielkopolskiego wpadła na nietypowy pomysł. Postanowiła zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza, proponując im bezpłatną konsultację lekarską.

- W ten sposób zachęca ozdrowieńców z COVID-19 do oddawania osocza; wykorzystanie przeciwciał zawartych w surowicy krwi osób, które wyzdrowiały z tej choroby jest jednym ze sposobów leczenia osób z zakażonych koronawirusem - powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka gorzowskiego szpitala Agnieszka Wiśniewska.

Osocze w Gorzowie można oddać w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa przy ul. Dekerta 1 (budynek hotelu pracowniczego). Wymagane jest wcześniejsze umówienie wizyty telefonicznie lub mailowo.

Biedronka kusi klientów prawdziwymi hitami. Polacy już ustawiają się w kolejkachBiedronka kusi klientów prawdziwymi hitami. Polacy już ustawiają się w kolejkachCzytaj dalej

- Jeśli dawca spełnia kryteria, może napisać na adres osocze@rckik.zgora.pl. Prosi się o podanie w wiadomości danych osobowych, numeru telefonu, informacji o zachorowaniu ewentualnie w załączeniu wyników badań. Można też zatelefonować pod numer 609 466 944 - poinformowała rzeczniczka szpitala.

Kto może oddać osocze?

Osocze ozdrowieńców jest uważane za oficjalną metodę leczenia COVID-19. Może je oddać każda osoba w wieku 18-60 lat, która przebyła zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (bezobjawowo lub objawowo). Warunek jest jednak taki, aby od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji minęło przynajmniej 28 dni.

Osocze dla chorych na COVID-19 może oddać też osoba, u której nie potwierdzono zakażenia testem PCR, jednak w jej krwi wykrywalne są przeciwciała przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Od ostatniego wyniku musi upłynąć wówczas co najmniej 14 dni.

Osoby, które kiedykolwiek miały wykonywaną transfuzję składników krwi i kobiety, które były w ciąży, na pierwszej wizycie mają pobieraną tylko próbkę na badania przeciawciał anty-HLA. Wyłącznie osoby bez tych przeciwciał będą mogły oddać osocze.

Dzisiaj grzeje:
1. Agnieszkę Fatygę wspomina mąż artystki, Wojciech Olszański. Padły słowa, których po prostu nie da się zapomnieć
2. Zamknęli go w celi, bez światła, wody i jedzenia. Inspektor DIOZ został potraktowany jak przestępca, teraz doczekał się sprawiedliwości
3. "Twoja Twarz Brzmi Znajomo": Eleni, Beata Kozidrak i Nelly Furtado. Uczestnicy zachwycili swoimi kreacjami po raz kolejny

Więcej informacji znajduje się na stronach regionalnych stacji krwiodawstwa.

Pobiła potrójny rekord. Nie uwierzycie, jak gigantyczną rybę złowiła kobieta w PolscePobiła potrójny rekord. Nie uwierzycie, jak gigantyczną rybę złowiła kobieta w PolsceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot bawi się gumką do włosów. Po chwili ucieka w panice, wszystko nagrano
  2. Będą nowe ograniczenia i zakazy. Mamy potwierdzenie z Kancelarii Premiera
  3. Bank wyszedł z inicjatywą, z której skorzystają tysiące Polaków. "Odpowiedzialność za Polskę i Polaków jest wpisana w naszą misję i strategię"
  4. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  5. Joanna Jabłczyńska uciekła z Warszawy. Fani nie dowierzają, dla kogo porzuciła wielkomiejskie luksusy
  6. "Piątka dla zwierząt" odrzucona. Aktywiści mówią stanowcze "dość!", padły mocne słowa
  7. W ułamku sekundy rodzinne święta zmieniły się w tragedię. Powód? Pitbull nie chciał chodzić w sweterku

źródło: radiozet.pl

Następny artykuł