Rząd kusi ozdrowieńców do oddania osocza. Padły propozycje, które mogą zachęcić wielu Polaków
Osocze z krwi ozdrowieńców po zakażeniu koronawirusem, może znacząco pomóc osobom, które ciężko przechodzą COVID-19. Dlatego rząd zaproponował dodatkowe korzyści dla dawców. Wszystko po to, aby zmotywować Polaków do oddawania osocza i wspierania walki z pandemią.
Rząd podczas weekendowej konferencji ogłosił nie tylko zmiany w obostrzeniach. "Oddaj osocze i zostań honorowym dawcą" - można przeczytać w materiałach z wydarzenia. Na co mogą liczyć ozdrowieńcy?
Rząd ogłosił benefity za oddanie osocza
"Pomożesz innym, a sam zyskasz: dwa dni wolne od pracy, ulgę za transport kolejowy i transport miejski oraz pakiet konsultacji medycznej - kardiologa, neurologia, pulmonologa itp." - napisano w komunikacie na rządowej stronie gov.pl.
Co więcej, ozdrowieńcy, którzy oddadzą osocze, otrzymają wszystkie prawa honorowych dawców krwi. Oznacza to, że od tej pory będą mogli korzystać z tzw. ulgi na darowiznę. Informację tę potwierdziło Ministerstwo Finansów “Rzeczpospolitej”. Ulgę można otrzymać po wypełnieniu załącznika do PIT rocznego.
Kto może oddać osocze?
Osocze można oddać najszybciej po 28 dniach od wyzdrowienia po przebytej chorobie COVID-19 albo po 18 dniach od zakończenia izolacji.
Oddanie osocza jest możliwe w przypadku osób w wieku od 18 do 65 lat, nawet jeśli COVID-19 przeszły bezobjawowo. Wśród tej grupy są też kobiety po przebytej ciąży oraz osoby po przeprowadzonej w przeszłości transfuzji. Ci jednak muszą wykonać dodatkowe badania.
Dlaczego osocze jest tak cenne?
W osoczu ozdrowieńców znajdują się przeciwciała zdolne do neutralizowania koronawirusa, a tym samym blokowania jego namnażanie.
- Jedna osoba oddaje osocze w objętości 600 ml, co daje trzy jednostki, dla trzech chorych - mówiła WP dr Joanna Wojewoda, kierownik Działu Dawców i Pobierania w RCKiK w Warszawie.
To dlatego osocze jest tak pilnie poszukiwane, bliscy zakażonych szukają dawców nawet w sieci. Apel wystosowali także lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia:
"Nie tylko pomożecie uratować życie i zdrowie chorym na COVID-19, ale także dowiecie się, jaki macie poziom przeciwciał" - poinformowała prezes PPOZ Bożena Janicka.
DZISIAJ GRZEJE:
- W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
- Suczka nie przypomina już psa. Właściciele byli obojętni na jej cierpienie
- Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów
Osoby chętne do oddania osocza mogą się zgłaszać do najbliższego Centrum Krwiodawstwa. Zabieg trwa około 40 minut.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Pielęgniarka znęcała się nad wychudzonym psem. Ledwo trzymał się na nogach, potrzebna pomoc
- Padła propozycja limitu osób przy wigilijnym stole. Nowy projekt obostrzeń
- Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
- Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
- Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
- Uwaga, znany bank ostrzega. Klienci OLX zagrożeni, z kont znikają wszystkie oszczędności
- Pacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitala
źródło: wp.pl
Następny artykuł