Ryś w polskim lesie
Fot. NadlesnictwoGolabki / Facebook
Autor Kamila Krótka - 22 Listopada 2020

Do polskich lasów zawitało wyjątkowe zwierzę. Nagranie robi furorę w sieci

W sieci ostatnio zawrzało od informacji na temat niezwykłego zwierzęcia w polskich lasach. Okazało się, że bohaterem wyjątkowego nagrania jest… ryś. To wspaniała wiadomość, zwłaszcza, że te ssaki mogą zobaczyć tylko nieliczni szczęśliwcy.

Ryś to zwierzę, które prowadzi zdecydowanie bardziej dyskretne życie niż pozostałe zwierzęta w polskich lasach. Aby zobaczyć go w naturalnym środowisku, trzeba mieć prawdziwego farta. Tym razem miało go wiele osób.

Rząd kusi ozdrowieńców do oddania osocza. Padły propozycje, które mogą zachęcić wielu PolakówRząd kusi ozdrowieńców do oddania osocza. Padły propozycje, które mogą zachęcić wielu PolakówCzytaj dalej

Ryś w polskich lasach

Informacją o pojawieniu się rysia w polskich lasach pochwaliło się Nadleśnictwo Gołąbki. Leży ono w okolicy Gniezna i Kruszwicy, Żnina czy Biskupina. Okazało się, że zwierzę zobaczono w tym regionie po raz pierwszy.

Samca dostrzeżono w okolicy Kaczkowa. Spacerowiczom udało się nawet nagrać, jak ryś przechadza się pobliskim lasem. Wideo oraz komunikat dotyczący wyjątkowego zwierzęcia udostępniło na Facebooku Nadleśnictwo Gołąbki.

Nagrany ryś to 2,5 roczny samiec Zygmuś, którego wypuszczono na wolność w okolicach Drawska. Zdążył przemierzyć od tej pory już 200 km dzielące Gołąbki od miejsca, gdzie uwolniono niezwykłe zwierzę.

“Leśnicy z Gołąbek potwierdzają pobyt pierwszego rysia w naszym regionie. W ostatnim czasie widziano go w okolicach Kaczkowa (zasięg Leśnictwa Łysinin), przedefilował kilkadziesiąt metrów od filmującej osoby. Nie budził obaw, raczej podziw dla niespotykanej sylwetki dorodnego kocura” - można przeczytać na facebookowym profilu Nadleśnictwa Gołąbki.

Poroniła 16 razy, lekarze nie wiedzieli, jak jej pomóc. Gdy traciła nadzieję, zdarzyło się niemożliwePoroniła 16 razy, lekarze nie wiedzieli, jak jej pomóc. Gdy traciła nadzieję, zdarzyło się niemożliweCzytaj dalej

Kim jest Zygmuś?

Jak się okazuje, ryś jest objęty programem badawczym. Polega on na tym, że zwierzęta wysiedla się z hodowli do środowiska naturalnego. Podczas funkcjonowania na wolności, zwierzęta są jednak stale kontrolowane.

Zygmusiowi założono obrożę telemetryczną, dzięki czemu można na bieżąco śledzić jego wędrówkę oraz szlaki, które przemierza.

Niektórzy mieszkańcy mieli okazję spotkać niezwykłego kota na swojej drodze. Wiele nagrań trafiło do sieci, a tam momentalnie rozchodzą się wśród użytkowników. Jak widać, ryś bardzo zainteresował, a nie wystraszył okolicznych spacerowiczów.

Małgorzata Ostrowska-Królikowska przeszła metamorfozę. Zdumiewa odważnym kolorem włosówMałgorzata Ostrowska-Królikowska przeszła metamorfozę. Zdumiewa odważnym kolorem włosówCzytaj dalej

“Pojawienie się pierwszego rysia zostało zauważone, są pierwsze opisy, amatorskie filmy. Podobnie, jak kilka lat temu ze zdziwieniem obserwowaliśmy zasiedlenia Pałuk przez wilki. Nie wszyscy dawali wiarę w powrót kolejnego drapieżnika. Na szczęście nie jest groźny dla człowieka, nie budzi obaw, jak wilk” - napisali eksperci z Nadleśnictwa Gołąbki.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
  2. Rodzina z Chin myślała, że wychowuje psa. Po 2 latach prawda ich przeraziła, jak można się tak pomylić?
  3. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

Zobaczcie wideo, na którym widać, jak przechadza się wyjątkowy zwierzak:

Brytyjska rodzina królewska ma w Polsce krewnych. Nie zgadniecie, czym zajmuje się jeden z nichBrytyjska rodzina królewska ma w Polsce krewnych. Nie zgadniecie, czym zajmuje się jeden z nichCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie usunięto go z Top Model. Wcześniej Dominic D'Angelica pokazywał fotki ze zwierzakami
  2. Nowy objaw koronawirusa. Dotyka tylko mężczyzn
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarł
  7. Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Jedno kliknięcie i można stracić pieniądze

źródło: radiozet.pl

Następny artykuł