Popularny grzyb może pomóc w leczeniu raka. Zbawienne właściwości odkryli naukowcy z Lublina

Autor Kamila Krótka - 18 Sierpnia 2020

Popularny grzyb może być przydatny w leczeniu nowotworu. Jego właściwości odkryli naukowcy z Lublina, których badania przyniosły zadowalające wyniki. Do tej pory grzyb nigdy nie był wykorzystywany w medycynie.

Odkryto zbawienne właściwości grzyba, które mogą okazać się nieocenione w leczeniu nowotworu szyjki macicy. Do tej pory wykryty przez naukowców enzym tego grzyba wykorzystywany był głównie w przemyśle. Okazało się jednak, że ma on także właściwości przeciwnowotworowe i antywirusowe.

Nie dbała o siebie przez lata. Po metamorfozie jej uroda zapiera dech w piersiachCzytaj dalej

Lek na nowotwór

Grzyb Cerrena występuje w naszej strefie klimatycznej i przypomina biało-beżowo-szare muszelki. Ten gatunek grzyba był już testowany m.in. przy wybielaniu jeansów, produkcji farb do włosów czy w procesie syntezy barwników. Nigdy jednak nikt nie wykorzystywał go do tego celu, co polscy naukowcy. Swoje właściwości antynowotworowe zawdzięcza przede wszystkim lakazie - enzymowi wykazującym właściwości przeciwwirusowe.

Jego system enzymatyczny jest bardzo efektywny w degradacji różnych związków toksycznych, zanieczyszczających środowisko. Zachowuje stabilność i utrzymuje swoje właściwości w rozmaitych warunkach. Daje się łatwo namnażać w laboratorium, co jest bardzo ważne z punktu widzenia jego zastosowań aplikacyjnych – mówi dr hab. Magdalena Jaszek z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Enzym lakaza prawdopodobnie można stosować też do leczenia innych nowotworów niż rak szyjki macicy. Na UMCS zostały przeprowadzone wstępne badania dotyczące linii komórek nowotworowych krwi i czerniaka. Zadowalające wyniki pozwoliły na przeprowadzenie kolejnych badań.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolniony

Wykonałyśmy próby na różnych liniach komórkowych i okazało się, że najbardziej obiecujące wstępne badania otrzymałyśmy dla linii nowotworowych raka szyjki macicy ludzkiej. Udało się nam uzyskać zadowalające wyniki dla komórek nowotworowych wyprowadzonych z tkanki pierwotnego raka szyjki macicy kobiety, jak również z tkanki przerzutu raka szyjki macicy do jelita cienkiego – mówi dr Anna Matuszewska z UMCS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4-letnia dziewczynka kontra 6 głodnych pitbulli. Rodzice nie mieli nad nimi kontroli
  2. W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Kolejny Polak w Premier League? Pojawiła się wielka szansa dla naszego zawodnika

źródło: PAP

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł