Młodzież coraz chętniej angażuje się społecznie

Autor Bartosz Wróblewski - 20 Czerwca 2020

Ostatnie badania pokazują, że z roku na rok więcej młodych ludzi zostaje wolontariuszami. Okazuje się, że „ta dzisiejsza młodzież” wcale nie jest taka zła, jak zwykło ją oceniać starsze pokolenie.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badań dotyczących wolontariatu, z których wynika, że aż 44,9 proc. osób w wieku od 15 do 24 lat częściej niż przeciętnie angażowało się w działania społeczne. Natomiast Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy informuje, że liczba młodych wolontariuszy jest z roku na rok większa.

Przygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaCzytaj dalej

Pomaganie jest trendy

Motywacje młodych wolontariuszy są różne. Pomaganie innym może być sposobem na kształtowanie swojej tożsamości, znalezienie swojego miejsca w społeczeństwie i poznanie nowych ludzi. Wolontariat pozwala realizować swoje pasje. Można dzięki niemu podróżować, na przykład ucząc języków czy pomagając organizacjom humanitarnym. Można uprawiać sport, ucząc innych na przykład jazdy na nartach, snowboardzie czy konno. Można tańczyć, śpiewać i zdobywać wiele cennych umiejętności oraz doświadczeń, jednocześnie dając coś od siebie.

Pragmatycy wiedzą, że pracodawcy często doceniają osoby, które poświęcają swój czas dla ważnego celu i nie są bierne w życiu publicznym. Hipsterzy angażują się społecznie, bo pomaganie niektórym organizacjom jest modne, dobrze widziane w środowisku. A idealiści pomagają innym dla idei, ponieważ daje im to satysfakcję, a czasem nadaje wręcz cel ich życiu.

Kim jest wolontariusz?

Można definiować go na wiele sposobów, ale dla wszystkich opisów zjawiska wolontariatu wspólny mianownik stanowi podejmowana dobrowolnie i bez wynagrodzenia aktywność, która ma na celu przyniesienie korzyści osobom lub grupie osób. Może być wykonywany na rzecz społeczeństwa, środowiska naturalnego, konkretnej miejscowości lub społeczności. Świadczenie wolontariatu wiąże się z poświęceniem na niego wolnego czasu. Czynność zaliczana do wolontariatu powinna mieć charakter pracy, to znaczy za jej wykonanie można byłoby uzyskać zapłatę – wynagrodzenie, ale osoba wykonująca tę pracę nie oczekiwała za nią wynagrodzenia i go nie otrzymała.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Mimo że pozornie nie ma wymiernych korzyści z pracy społecznej dla tych, którzy ją wykonują, to coraz więcej młodych ludzi się do niej garnie. I okazuje się, że korzysta na tym całe społeczeństwo. A młodzi wolontariusze zbierają nie tylko cenne doświadczenia, lecz przede wszystkim dobrze się czują z tym, co robią.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

Źródła: GUS, WOŚP, sukcesjestkobieta.pl

Następny artykuł