Francja w końcu zabroniła supermarketom wyrzucać niesprzedaną żywność. Koniec z marnowaniem jedzenia

Autor Olga Szmańda - 30 Sierpnia 2020

Żywność we Francji nie będzie już dłużej marnowana. Kraj zakazał wyrzucania niesprzedanych produktów. Inicjatywa ma na celu zminimalizowanie marnowania jedzenia. Francuski rząd przygotował w tym celu zapis ustawy środowiskowej. Według nowego projektu supermarkety mają zakaz niszczenia niesprzedanych produktów. Cała żywność będzie przekazywana organizacjom dobroczynnym lub oddawana w inne dobre ręce.

Żywność wyrzucana z supermarketów jest jednym z większych problemów współczesnego świata. Ekologiczne rozwiązania dotyczące plastiku, śmieci i utylizacji innych tworzyw często przegrywają w porównaniu z marnowaniem jedzenia. Niestety wielu ludzi kupuje nadmierne ilości produktów, nie będąc w stanie spożyć ich na bieżąco. Podobnie sprawa wygląda w sklepach spożywczych. Markety niejednokrotnie wyrzucają jedzenie, którego nie są wstanie sprzedać. Żywność z bliskim upływem daty ważności jest nieutylizowana i pozostawiania na śmietnikach. Niestety taka praktyka powoduje niszczenie otaczającego świata i zabieranie jedzenia tym najbardziej potrzebującym.

W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historiaCzytaj dalej

Żywność we Francji dostanie drugie życie 

Niższa izba parlamentu francuskiego pozytywnie przegłosowała zapis do ustawy środowiskowej. Jej celem jest całkowity zakaz niszczenia niesprzedanego jedzenia przez supermarkety. Sklepu mają od teraz nakaz przekazywania takich produktów organizacją dobroczynnym lub innym odpowiednim miejscom. Według ustawy obowiązującej we Francji, sieci dużych marketów mają całkowity zakaz utylizowania niesprzedanej żywności. Sklep o powierzchni ponad 400 m kw. ma również obowiązek zawarcia umowy z organizacją charytatywną. Wszystko w celu przekazania jedzenia najbardziej potrzebującym. Tym, którzy nie będą chcieli zastosować się do panujących praw, grozi grzywna do 75 tys. euro lub kara do dwóch lat więzienia. Jedzenie, które nie zostanie sprzedane w markecie poza dostarczeniem do organizacji charytatywnych może być spożytkowane jako pasza dla zwierząt lub kompost.

Program rządowy podjął walkę ze względu na szerszy zakres kampanii. Celem inicjatywy francuzów jest zmniejszenie o połowę marnowanego jedzenia w kraju do 2025 roku. Co ciekawe według danych sprzed 5 lat wynika, że statystyczny obywatel wyrzucał tam od 20 do 30 kg jedzenia rocznie. W skali roku dawało to straty około 20 mln euro. Dlatego, też zapis o marnowaniu żywności stał się tak ważnym aspektem dla francuskiego rządu. Program dotyczący nowych sposobów na niezużytą żywność został przyjęty z entuzjazmem przez pozarządowe organizacja działające na rzecz ochrony środowiska.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda

Rząd poza nowym prawem wprowadził także edukację proekologiczną w szkołach i firmach. Według postanowień placówki szkolne i publiczne, powinny być wyedukowane w kwestii skutków ubocznych marnowania żywności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chciał uśpić psa, bo "jest stary i śmierdzący". Na szczęście weterynarz zainterweniował
  2. Atomowa forteca ZSRR. K-278 Komsomolec miał być nuklearną dumą, ale zatonął
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Robert Lewandowski powiedział, kiedy zakończy karierę. Padła konkretna data

Źródło: polskieradio.pl

Następny artykuł