Psy ratują nosorożce. Walczą z kłusownikami w rezerwatach przyrody. Znakomity pomysł władz RPA

Autor Kamila Krótka - 3 Lipca 2020

Psy potrafią okazać wsparcie nie tylko człowiekowi. Ostatnie doniesienia z Republiki Południowej Afryki to dowód na to, że kochane czworonogi są także przyjaciółmi wielu dzikich zwierząt.

Psy tylko w 2018 roku uratowały życie przynajmniej 45 nosorożcom, a liczba ta wciąż rośnie. Dzikie zwierzęta w Afryce naprawdę wiele zawdzięczają czworonogom, które są potocznie określane najlepszymi przyjaciółmi człowieka.

Wygrali wozy strażackie za wysoką frekwencję wyborczą. Jest lista gminCzytaj dalej

Psy na ratunek nosorożcom

W RPA żyje ogromna liczba zwierząt zagrożonych wyginięciem. Szacuje się, że znajduje się tam 85 proc. wszystkich nosorożców zamieszkujących Afrykę. 10 lat wystarczyło, aby kłusownicy zabili ponad osiem tysięcy tych wspaniałych zwierząt. Dlatego podjęto szczególne środki, aby powstrzymać tych, którzy niszczą afrykańską faunę.

Odkryto, że psy są doskonałymi pomocnikami w realizacji tego celu. Mają niezawodny węch, a pokonywanie dużych odległości nie sprawia im problemu. Dlatego są zdolne do uratowania około 50 nosorożców rocznie. Dzięki psom skuteczność wykrywania kłusowników wzrosła o 65 proc.

Zwierzęta stworzone do pomocy

W RPA szkoli się czworonogi specjalnie po to, aby broniły nosorożce przed kłusownikami, przez których w Afryce jest coraz mniej dzikich zwierząt. Szkolenia przeprowadza Southern African Wildlife College znajdujący się w Parku Narodowym Krugera. Instytucja ta od lat dba o ochronę środowiska. Od 2018 roku zaczęto szkolić również psy.

Dzisiaj grzeje: 1. Wygrali wozy strażackie za wysoką frekwencję wyborczą. Jest lista gmin
2. Oblał jej twarz kwasem, myśleli, że oszpecił ją na zawsze. Jak wygląda 4 lata po ataku?

Czworonogi doskonale sprawdzają się w tropieniu, ściganiu i informowaniu o miejscach, gdzie znajdują się kłusownicy. Niezbędnych umiejętności zaczynają uczyć się w wieku 6 miesięcy, a kończą gdy mają 18 miesięcy. Wówczas zostaje im przydzielone miano strażników rezerwatów przyrody i od tego momentu mogą już ratować bezbronną faunę Afryki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kultowe sprzęty i symbole PRL, za którymi tęsknimy. Jak wiele pamiętacie?
  2. Koniec kwarantanny. Ale nie dla wszystkich
  3. 9-latek pomylił trasę, przypadkiem wziął udział w wyścigu na 10 kilometrów i go wygrał
  4. Urodziła dziecko w korku na Wisłostradzie. Pomogła jej policja
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała nowego członka rodziny. Razem z mężem są bardzo szczęśliwi
  6. Są tylko dwa takie miejsca na świecie. Jedno z nich w Polsce. Niesamowite

źródło: f5.pl

Następny artykuł