Miejsce styku rzek
dobrewiadomosci.net.pl
Autor Olga Szmańda - 2 Lipca 2020

Są tylko dwa takie miejsca na świecie. Jedno z nich w Polsce. Niesamowite

Jedyne takie miejsce w Polsce, a nawet w Europie i jedno z dwóch na świecie. Trudno uwierzyć, że takie zjawisko w ogóle jest możliwe, a jednak. I można się o tym przekonać właśnie w Polsce.

W tym niezwykłym miejscu występuje wyjątkowo rzadkie zjawisko przyrodnicze. Dla okolicznych mieszkańców to nic nadzwyczajnego bo znają to od zawsze. Ale dla turystów to nie lada atrakcja.

Kultowy sklep z Kultowy sklep z "Rancza" do tej pory sprzedaje słynne "Mamroty". Co słychać w Wilkowyjach po latach?Czytaj dalej

Miejsce pełne tajemnic

W Wągrowcu na Pałukach w województwie wielkopolskim znajdują się dwie rzeki, które przecinają się pod kątem prostym. Mimo to ich wody płyną dalej swoim korytem, nie mieszając się.

Zazwyczaj rzeki są połączone w taki sposób, że jedna wpada do drugiej, zasila jej wody. W tym przypadku jest jednak inaczej. Wody Nielby i Wełny niemal się ze sobą nie łączą. Wystarczy wrzucić do nich patyk, żeby się o tym przekonać. Można dzięki temu zobaczyć, który prąd go poniesie.

Styk dwóch rzek

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolniony

Zjawisko nie do końca naturalne

Niezwykłe zjawisko nie jest jednak dziełem natury. Zaistniało dzięki pomocy człowieka. W 1830 roku podczas prac melioracyjnych oba ujścia wspomnianych rzek zostały zmienione. Dzięki temu powstało idealne skrzyżowanie rzek. W tamtym okresie Wągrowiec był terenem zalewowym. Dlatego Adalbert Schulemann z Bydgoszczy zastosował takie rozwiązanie. I zrobił to na tyle skutecznie, że nurty rzek się nie mieszają. Także dzięki odmiennej strukturze fizykochemicznej ich wód.

Działania melioracyjne miały chronić przed powodziami. Dodatkowym atutem była pomoc podczas suszy dla okolicznego młyna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W nieludzki sposób pozbawili życia koziołka. Obroża leżała 100 metrów od ciała
  2. Starlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona Muska
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Ewa Chodakowska podzieliła się z Polakami radosną informacją. Posypały się gratulacje, ogłosiła wszystko na Instagramie

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł