Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące Polaków

Autor Olga Szmańda - 12 Listopada 2020

Unia Europejska postanowiła wesprzeć społeczność i prawo do równości grupy LGBTIQ. Tym razem Komisja Europejska przedstawiła nową strategię dotyczącą dokumentu, który będzie opiewał m.in. o rozszerzenie katalogu popełnianych przestępstw na terenie UE. Tym samym powiększone zostanie prawo związane z homofobiczną mową nienawiści oraz uznanie rodzicielstwa przez pary z grupy LGBTIQ. Wiceszefowa KE Vera Jourova przekonała, że dokument ma na celu "objęcie nowymi regulacjami całej Unii".

Unia Europejska postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec dyskryminacji osób z grupy LGBTIQ. Tym samym Komisja Europejska wydała rozporządzenie dotyczące nowego dokumentu, który wesprze wszystkich o odmiennej orientacji niż heteroseksualna.

Jak przetrwać w związku na kwarantannie? Według psycholog złoty środek jest prostszy niż myśliszCzytaj dalej

Skrót LGBTIQ zawiera w sobie grupę osób o orientacji odmiennej niż heteroseksualna. Odnosi się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interseksualnych i queer tj. nieheteronormatywnych.

Komisja Europejska w swoim nowym założeniu podkreśla, że mimo iż w ostatnich latach postępowość w tolerowaniu osób z grupy LGBTIQ znacznie się zwiększyła, należy okazać takim ludziom jeszcze większe wsparcie. Związane jest to z wszechobecną dyskryminacją i hejtem skierowanym do osób nieheteroseksualnych. 

Unia Europejska na pomoc grupie LGBTIQ

Według badań wynika, że aż 43 proc. osób z grupy LGBTIQ nadal czuje się szykanowanymi i zastraszanymi przez resztę społeczeństwa. Jest to niezgodne z prawem i podejściem do człowieka jakie wyraża Unia Europejska. 

- Zbyt wielu ludzi nie może być sobą bez strachu przed dyskryminacją, wykluczeniem lub przemocą. Obserwujemy w Europie niepokojący trend incydentów, takich jak ataki na marsze równości i przyjmowanie deklaracji ws. +stref wolnych od ideologii LGBTIQ+ - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli wiceszefowa Komisji Europejskiej, Viera Jourova.

- To, jacy się urodziliśmy, nie jest ideologią. To, w jaki sposób się urodziliśmy, zależy od natury, biologii, to jest nauka - dodaje komisarz ds.równości Hellena Dalli.

Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące PolakówCzytaj dalej

Nowe rozwiązania dla rodzin 

Nowa strategia działania Unii Europejskiej związana jest z poszerzeniem listy przestępstw na tle homofobicznym oraz związanych z mową nienawiści. Dodatkowo UE chce przedstawić przepisy dotyczące uznania rodzicielstwa w sytuacji transgranicznej. Takie zmiany Komisja Europejska tłumaczyła podczas posiedzenia na przykładzie dwóch lesbijek. Słowaczka i Rumunka mają dwójkę dzieci i mieszkają obecnie w Belgii. 

- Moja żona i ja mamy szczęście cieszyć się życiem z dwójką naszych dzieci jako uznana rodzina w Belgii. Ale jak tylko przekroczymy granice naszych krajów ojczystych nie jesteśmy już rodziną. To sprawia, że cały czas się martwimy. Gdyby coś mi się stało, mojej żonie byłoby bardzo trudno dochodzić swoich praw do naszych dzieci - zaznacza cytowana w materiałach KE lesbijka.

Mimo, że w Polsce nie obowiązuje prawo, które dopuszcza małżeństwo osób jednopłciowych to aż 21 innych krajów członkowskich posiada rzeczone rozwiązanie. Kilka z tych krajów opowiedziało się również pozytywnie za dopuszczeniem do adopcji przez pary jednopłciowe. Zdaniem Komisji Europejskiej takie rodziny nie są uznawane za prawnie poprawne w momencie przekraczania poszczególnych granic UE. 

Anita ze "Ślub od pierwszego wejrzenia" zaskoczyła internautów. Jeszcze nigdy nie pokazała podobnego zdjęciaCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje:
1. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
2. Gdyby nie pies, cała rodzina by zginęła. Obudził ich w ostatniej chwili
3. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

Komisja Europejska przedstawiła pomysł nowego rozwiązania i chce wprowadzić taką inicjatywę ustawodawczą. Do przyjęcia prawa należy jednak posiadać całkowitą jednomyślność Unii Europejskiej. Zdaniem wiceszefowej KE projekt ma na celu objęcie regulacjami wszystkich krajów członkowskich. Tym samym Komisja Europejska ma zamiar przekazać każdemu z państw odpowiednio negocjowalny projekt. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łez
  2. Pilny apel WHO. Mocne słowa i wytyczne, od których zależy nasze bezpieczeństwo
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?
  7. TVP: wybuch w szpitalu covidowym. Co najmniej 10 osób nie żyje, zagraniczna tragedia

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Następny artykuł