Demencja - jak jej zapobiec?
Fot. Marek Bazak / East News
Autor Kamila Krótka - 20 Października 2020

Starsi ludzie naprawdę się ucieszą. Naukowcy znaleźli sposób na popularną i dotkliwą chorobę

Demencja to nie wyrok, a badacze wskazują, że osoby, które często oddają się jednej praktyce mogą dłużej cieszyć się sprawną pamięcią. Okazuje się, że znaczne korzyści pod tym względem przynosi regularne morsowanie. Z czego to wynika?

Na problemy z demencją można zaradzić - tak wskazuje ostatnie odkrycie naukowców z instytutu UK Dementia Research Institute's Centre działającego przy Uniwersytecie w Cambridge. Opublikowali oni listę korzyści, jakie niesie za sobą zanurzanie się w lodowatej wodzie. Jest to między innymi zapobieganie problemom z pamięcią.

Od dziś jest dostępna nowa usługa ZUS. Rewolucyjne rozwiązanie ułatwi życie nie tylko senioromOd dziś jest dostępna nowa usługa ZUS. Rewolucyjne rozwiązanie ułatwi życie nie tylko senioromCzytaj dalej

Morsowanie zwalczy demencję

Okazało się, że kąpiele w zimnej wodzie mają wiele pozytywnych korzyści dla zdrowia. Nie raz udowodniono ich wpływ na samopoczucie psychiczne, układ krążenia, metabolizm czy jędrność skóry. To jednak nie wszystko. Teraz naukowcy zbadali wpływ morsowania na zaburzenia pamięci, chorobę Alzheimera i inne przypadki otępienia.

Bartłomiej Misiewicz i jego metamorfoza roku. 43 kilogramy mniej doceniono w prestiżowym konkursieBartłomiej Misiewicz i jego metamorfoza roku. 43 kilogramy mniej doceniono w prestiżowym konkursieCzytaj dalej

Badania pokazują, że u osób regularnie morsujących występuje specyficzny rodzaj białek. Chodzi o to, że podczas zanurzenia w lodowatym morzu, jeziorze czy rzece, zachodzi synteza białka RBM3. Wydziela się on w żywych organizmach pod wpływem zmniejszenia temperatury ciała oraz spadku ciśnienia tlenu we krwi.

Dzisiaj grzeje:
1. Największa metamorfoza ostatnich lat. Boczek ze "Świata według Kiepskich" nie przypomina już dawnego siebie
2. Grzybiarz znalazł w środku lasu kartonowe pudło. Kiedy zajrzał do środka, od razu wezwał policję
3. Nie spodziewaliśmy się, że publiczność będzie aż tak wzruszona. Zjawiskowy występ w programie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"

Jak się okazało, w przypadku regularnie morsujących osób RBM3 było łatwo wykrywalne. Dzięki odkryciu można zacząć przeciwdziałać chorobie Alzheimera. Naukowcy chcą poznać specyfikę tego białka, a następnie dowiedzieć się, czy warto wykorzystać je przy farmakoterapii.

Rząd zmienia obostrzenia dla kierowców i pasażerów samochodów. Wielu z nas zapewne przypadną do gustuRząd zmienia obostrzenia dla kierowców i pasażerów samochodów. Wielu z nas zapewne przypadną do gustuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ukryta kamera nagrała, co chłopiec robi z psem sąsiadów. Każdego dnia zakrada się do ich garażu
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Bohaterka "Królowych życia" opublikowała wzruszające i nieznane dotąd zdjęcia ze ślubu. Wielu może być zaskoczonych
  4. Polacy ustawiają się w kolejkach po konkretne produkty. Ich skład nie pozostawia wątpliwości
  5. Wojciech Pszoniak nigdy nie był samotny w swojej chorobie. Wspomnienia najbliższych o wybitnym aktorze
  6. Ma wielkie serce. Antek Królikowski 3 lata temu adoptował psa ze schroniska. Niezwykłe, jak zmienił się Klasyk

źródło: papaya.rocks

Następny artykuł