Brytyjska rodzina królewska ma w Polsce krewnych. Nie zgadniecie, czym zajmuje się jeden z nich

Autor Kamila Krótka - 23 Listopada 2020

Elżbieta II i książę Filip obchodzili w zeszłym tygodniu 73. rocznicę ślubu. Prawdopodobnie perypetie żadnej rodziny nie są śledzone z takim zaangażowaniem, jak te brytyjskiej rodziny królewskiej. Mało kto jednak wie, że mąż monarchini, jego dzieci, wnuki i prawnuki mają krewnych w Polsce.

Brytyjska rodzina królewska i losy Elżbiety II wydają się niekończącą telenowelą. Wszak nie bez powodu powstał serial "The Crown". Teraz okazuje się w dodatku, że 99-letni książę Filip ma krewnych nad Wisłą. Jak to się stało? Przygotujcie się na sporą dawkę historii.

"Rolnik szuka żony": w sieci pojawiło się tajemnicze zdjęcie z Pawłem w roli głównej, wszystko wskazuje na jednoCzytaj dalej

Mąż Elżbiety II i jego historia

Historia związku księcia Filipa II z Polską, wywodzi się od Maurycego i Zofii Hauke. Małżeństwo doczekało się jedenaściorga dzieci, jednak troje z nich nie przeżyło. Biorąc pod uwagę stopień umieralności niemowląt w XIX wieku, można powiedzieć, że małżeństwo i tak miało szczęście.

Maurycy Hauke urodził się w Saksonii w 1775 roku, będąc potomkiem flamandzkiego rodu van der Haacken. W Warszawie pierwszy raz w życiu pojawił się z ojcem jako małe dziecko. Po ukończeniu Szkoły Artylerii Koronnej został podporucznikiem, a w 1791 roku mianowano go na porucznika. Na kolejnym stopniu kapitana wziął udział w wojnie z Rosją, powstaniu kościuszkowskim oraz stanął w obronie Warszawy. Po upadku powstania Maurycy Hauke zrezygnował ze służby, jednak już w 1798 wstąpił do Legionów Dąbrowskiego we Włoszech i służył w armii Księstwa Warszawskiego. Po powstaniu Królestwa Polskiego stał się ministrem wojny. Jego zasługi przyniosły rodzinie Hauke tytuł hrabiowski.

W listopadzie 1830 Hauke zmarł, a świadkiem tej śmierci była jego pięcioletnia córka Julia. Jej bracia brali udział w powstaniu listopadowym. Jeden z nich, 17-letni Józef zginął podczas bitwy. Śmierć męża i syna spowodowała, że Zofia od tego czasu miała wiele problemów zdrowotnych. Zmarła rok później, a osierocone dzieci: Julia, Emilia i Zofia wziął pod opiekę dwór w Petersburgu.

Skarbówka ma prezent dla Polaków. Do portfela może trafić 3250 złotych, wszystko dzięki nowej uldze podatkowejCzytaj dalej

Siostry stworzyły historię

Julia, Emilia i Zofia ukończyły Instytut dla Szlachetnie Urodzonych Panien, gdzie nauczono ich dobrych manier i języków obcych. Julia po latach stała się damą dworu księżniczki heskiej, Marii, żony przyszłego cara, Aleksandra II. Brat Marii (też Aleksander) zakochał się w Julii, jednak dla carskiej familii dziewczyna była zbyt nisko urodzona, aby mogła wejść w związek z Aleksandrem.

Para jednak się nie poddała. Uciekła do pruskiego Wrocławia i w tajemnicy wzięła ślub. Gdy sekret wyszedł na jaw, wybuchł skandal. Car zabronił wówczas nowożeńcom wrócić do Rosji.

Małżeństwo doczekało się pięciorga dzieci, które otrzymały tytuł i nazwisko po matce. Dzieci były bardzo wykształcone, jednak żaden z monarchów XIX-wiecznej Europy nie chciał, aby któryś z ich potomków związał się z dziećmi Julii. Jednak pochodzenie czy poglądy polityczne nie miały znaczenia dla królowej angielskiej, Wiktorii.

Black Week należy do Biedronki. Klienci uwielbianej sieci mogą się nieźle zdziwićCzytaj dalej

Dlatego jej najmłodsza córka Beatrice poślubiła Henryka, jednego z czterech synów Julii. W drugim zakochała się natomiast wnuczka królowej, też Wiktoria. Obie pary zamieszkały w Anglii.

Z kolei Zofia, siostra Julii, po ukończeniu szkoły w Petersburgu, zamieszkała w Warszawie i wzięła ślub z dalekim kuzynem, Aleksandrem Hauke. Ich potomkowie dalej mieszkają w Polsce, jednak tylko kilkoro wciąż nosi ich nazwisko. Wśród nich są Aleksander Hauke-Ligowski i jego dwie kuzynki.

Aleksander Hauke-Ligowski - kim jest?


Aleksander Hauke-Ligowski jest dominikaninem, który aktywnie angażuje się w odbudowę życia religijnego w Rosji i na Ukrainie. Był też uczestnikiem organizowanej przez Komitet Obrony Robotników głodówki w kościele św. Marcina w Warszawie w maju 1977. Jest ostatnim męskim przedstawicielem rodu zamieszkującym tereny nad Wisłą oraz najbliższym polskim krewnym księcia Filipa II.To kuzynostwo czwartego stopnia.

Julia Hauke opuściła Polskę w wieku sześciu lat, a mimo to nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach. Księżna Battenberg do końca życia korespondowała z kuzynami w ojczystym języku.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
  2. Robert Janowski adoptował psią seniorkę ze schroniska. Nic nie zwiastowało tragedii, bardzo współczujemy
  3. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

Podczas I wojny światowej rodzina Battenbergów zrzekła się niemieckiego tytułu książęcego, zmieniając swoje nazwisko na Mountbatten. To je przyjął książę Filip w 1947 roku. Po ślubie z Elżbietą II jego dynastię nazwano Mounbatten-Windsor.

ZUS przekazał pozytywne wieści. Skorzystało już 7,5 tysiąca osób, a z każdym dniem liczba klientów wzrastaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Już wiadomo, kto napadł na azyl 16-letniego Nikodema. Nieletni sprawca wymordował wszystkie zwierzęta
  2. Tragiczny finał wizyty w salonie piękności w Gdańsku. 30-latka zmarła w trakcie zabiegu
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. Mężczyzna kilkukrotnie nagrał dziwne światła na niebie. Zapytał, czy to UFO, władze lotniska odpowiedziały
  7. Na miejscu strażacy, psy i jednostki specjalne. Trwa walka o życie, tragedia na południu Polski

źródło: plejada.pl

Następny artykuł