Trudna operacja zakończyła się powodzeniem
Fot. unspash.com ; Piron Guillaume
Autor Olga Szmańda - 6 Sierpnia 2020

30 lekarzy i pielęgniarek operowało przez 18 godzin. Niebywały wyczyn licznego zespołu medyków

Niebywale trudna operacja przeprowadzona we Włoszech zakończyła się sukcesem. Wytrwałość, ciężka praca i zaangażowanie lekarzy przyniosło wspaniałe efekty. Grupa medyków poświęciła miesiące na stworzenie planu działania, zanim rozpoczęła operację. Po wszystkim mogą odetchnąć z ulgą, bo ich ciężka praca dała dwojgu ludzi zupełnie nowe życie.

Rzymski szpital poinformował o powodzeniu trzech ryzykownych operacji. Po długiej przeprawie udało się dokonać niemal niemożliwego. Zabieg sióstr Erviny i Prefiny należał do najtrudniejszych w historii. Jak podają pediatrzy ze szpitala Bambino Gesu (Dzieciątko Jezus), był to jedyny taki przypadek w Rzymie i na świecie.

Odrzuciło ją 20 rodzin, a on adoptował. Dziewczynka z Zespołem Downa znalazła kochającą rodzinęOdrzuciło ją 20 rodzin, a on adoptował. Dziewczynka z Zespołem Downa znalazła kochającą rodzinęCzytaj dalej

Operacja w tłumie lekarzy

Rzymski szpital podał do informacji, że po wielogodzinnej operacji udało się sfinalizować zabieg sukcesem. Placówka potwierdziła, że chirurgom udało się rozdzielić bliźnięta syjamskie połączone tyłem czaszki i układem żylnym. Dwie siostry z Bangui (Republika Środkowoafrykańska) zostały przywiezione do Włoch we wrześniu 2018 roku po tym, jak dyrektor szpitala spotkał się z bliźniaczkami i ich matką w ośrodku medycznym, w którym się urodziły. Testy przeprowadzone we Włoszech wykazały, że bliźnięta są w dobrym stanie zdrowia, ale serce jednej z sióstr pracowało ciężej, aby utrzymać "fizjologiczną równowagę obu organów, w tym mózgu". Dziewczynki miały "odrębne" osobowości. Szpital opowiedział o ich zachowaniu:

"Prefina jest żywym dzieckiem natomiast Ervina ma bardziej zdystansowaną i poważną osobowosć."

"Największym wyzwaniem stojącym przed zespołem specjalistów: w tym neurochirurgów, anestezjologów, neuroradiologów, chirurgów plastyków, inżynierów i fizjoterapeutów-była wspólna sieć naczyń krwionośnych doprowadzających krew z mózgów dziewczynek do ich serca" - napisał w oświadczeniu szpital.

dokror Carlo Efisio Marras i matka dziewczynek

Matka dziewczynek po ich operacjiDziewczynki przed operacją

Karkołomna walka

Cały zabieg rozdzielenia bliźniąt wymagał trzech bardzo delikatnych operacji w celu stopniowej rekonstrukcji dwóch niezależnych układów żylnych. Ostatnia operacja, która trwała 18 godzin i wymagała zaangażowania aż 30 lekarzy i pielęgniarek, odbyła się 5 czerwca, kiedy to podzielono kości wspólnej czaszki dziewczynek. Chirurdzy odtworzyli błonę pokrywającą dwa mózgi i odtworzyli wyściółkę skórną nad wspólnymi czaszkami.

"Miesiąc po ostatecznej separacji, bliźniaki czują się dobrze" - wyjawił szpital.

29 czerwca dziewczynki miały imprezę urodzinową. Ich rozdzielenie było nowym etapem w życiu całej rodziny. Na wideo widać dzieci w opatrunkach, na rękach swojej mamy. Ervina i Prefina gestykulują z zadowoleniem i cieszą się ze swojego tortu urodzinowego. Włoski szpital z radością witał dzieci, jednak nie zapominał o opiece nad nimi. Niestety siostry jeszcze przez pewien czas będą musiały nosić kaski ochronne. Mimo to lekarze wróżą im radosną, bo zdrową przyszłość.

Według zespołu neurochirurgów mózgi bliźniąt są nienaruszone. Co daje im możliwość prawidłowego rozwoju i prowadzenia normalnego życia. Zabieg dziewczynek był czwartym w historii tego szpitala. Takie przypadki są niezwykle rzadkie. Statystyki podają liczbę mniejszą niż jeden przypadek na każde 2,5 mln żywych urodzeń. Natomiast w Europie w ciągu ostatnich 20 lat, operowane były jedynie dwa przypadki dzieci połączonych czaszką.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem

Cieszymy się i gratulujemy rodzinie. Mamy nadzieję na szybki powrót do normalności dziewczynek i ich mamy. Oby wszyscy razem mogli cieszyć się z udanej operacji. Włoscy lekarze spisali się na medal.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kotka-złodziejka została złapana na gorącym uczynku. Właściciel przecierał oczy z niedowierzania, kiedy ujrzał jej drogocenny łup
  2. "Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASA
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Fatalny wypadek młodych gwiazdorów. Nie żyje dwóch 20-latków, wszystko przez alkohol

Źródło: gulfnews.com

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł