Stworzył najsłynniejszy fotel w historii PRL. Poznajcie historię niezwykłego Józefa Chierowskiego

Autor Olga Szmańda - 16 Listopada 2020

PRL był czasem, w którym Józef Chierowski napisał swoją historię. Projektant stworzył dzięki swoim niebywałym zdolnościom kultowy tapicerowany fotel, który zapisał się na kartach historii polskiego wzornictwa i architektury wnętrz. Sam autor był równie ciekawą i ponadczasową osobistością co jego dzieła.

PRL to czas, który wielu Polaków wspomina z rozrzewnieniem i utęsknieniem. Niejednokrotnie ówczesne elementy wystroju wnętrz, jedzenie czy miejskie historie wspominane są po dziś dzień. Jednym z kultowych produktów tamtych czasów jest z pewnością tapicerowany fotel Józefa Chierowskiego.

Ikea wprowadziła długo wyczekiwaną usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Okres PRL-u dla wielu produktów tamtych czasów był jedynie okresem, w którym to Polacy znali swoje rodzime dobra. Jednak w przypadku fotela Chierowskiego stało się zupełnie inaczej. Twórca dzięki swojej niezwykłej artystycznej duszy zapisał się na kartach historii. Dzieła Chierowskiego do dziś są jednymi z najpopularniejszych na całym świecie. 

PRL dał szansę na rozgłos Józefowi Chierowskiemu

Mimo, że projekty mebli Chierowskiego w czasach PRL-u znacznie odbiegały od dzisiejszego kultu promowania marki i konsumpcjonizmu, to artysta zdołał stworzyć fote, który zapisał się w kulturze międzynarodowej. Co ciekawe dokładna data powstania słynnego mebla nie jest znana. Uznaje się, że pierwszy raz został pokazany na II Targach Krajowych w Poznaniu w 1959 roku. 

Szansę na rozgłos model 366 uzyskał w 1962 roku. W tym czasie w  Dolnośląskich Fabrykach Mebli został wzniecony pożar. Poszukiwano później mebli, które mogłyby nadrobić straty fabryki. Dzięki innowacyjnemu wyglądowi projektu Chierowskiego postanowiono, że to właśnie ten fotel zostanie wprowadzony na linię produkcyjną. Dzięki łatwości jego wytworzenia autor zyskał niebywałą szansę na rozgłos. 

Co ciekawe zanim jednak fotel wyglądał jak obecnie znany hit, projektant stworzył kilka innych prototypów o różnej formie i teksturze. Prosta konstrukcja modelu 366 była znaczącym elementem, dla którego konsumenci pokochali projekt Chierowskiego. 

Łzy same płyną po policzkach. Nowa świąteczna reklama Coca-Coli wzruszy każdegoCzytaj dalej

Historia modelu 366

Nowoczesność arcydzieła znacznie odbiegała od PRL-owskich mebli. Główna część mebla to tapicerowane siedzisko połączone z oparciem. Do tego fotel składa się z drewnianej podpory połączonej dwoma nóżkami, które zwężają się ku dołowi. Autor chciał by przypominały nożyczki. Dodatkowo mebel posiada podłokietniki o zaokrąglonym kształcie, który idealnie wpasował się w styl lat 60. 

Jedynym dodatkiem do prostego fotela Chierowskiego były pikowania i guziki. Co ciekawe to właśnie rzeczone pikowania były największą zmorą z jaką borykał się projektant. Fotel zdobiony jest również śrubami z specyficznymi dużymi główkami na drewnianych częściach mebla. 

Po pożarze fabryki nowy i znacznie inny niż ówczesne modele mebel Chierowskiego został wyprodukowany w liczbie pół miliona egzemplarzy. Sprzedawany był wtedy w Europie Wschodniej. Poza kupowaniem fotela do prywatnych mieszkań prace artysty zdobiły również miejsca publiczne czy placówki dyplomatyczne. Model 366 był produkowany przez około 20 lat. Jednak dopiero po 30-letniej przerwie w produkcji fotel Chierowskiego miał szansę na rozgłos poza granicami bloku wschodniego. 

Marcin Daniec uratował życie ośmiu osobom. Zdumiewające wyznanie artystyCzytaj dalej

Fotel Chierowskiego współcześnie

Po ponad 30 latach przerwy w 2014 roku polska firma Concept - Retro Furniture postanowiła przywrócić ponadczasowy fotel na rynek. Dzięki twórcom z Retro Furniture niezwykły fotel Chierowskiego dostał szansę na drugie życie. Tym samym dzieło projektanta zostało rozsławione na arenie międzynarodowej. 

W 2016 roku model 366 fotela Chierowskiego stał się jednym z eksponatów w The Design Museum w Londynie. Znalazł się tam tuż obok innych ikon wzornictwa wywodzących się z europy. Model 366 zagościł na muzealnej sali wśród innych hitów kulturowych takich jak sofa Wegnera, czy krzesło Thoneta. 

Dzięki uzyskaniu przez 366 Concept wyłącznych prac licencyjny twórcy marki mogli ponownie zacząć produkować ikoniczny fotel PRL-u. Autorzy postanowili bazować na oryginalnych rysunkach i projektach Chierowskiego z lat 60-tych. 

Dzisiaj grzeje:
1. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
2. Chcą wprowadzić barbarzyński zakaz w Chinach. Chodzi o spacery z psami, tak źle jeszcze nie było
3. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

Dzięki odtworzeniu niezwykłego dzieła Chierowskiego, 366 Concept sprzedaje dziś oryginalne fotele, które tworzone są prosto ze szkiców artysty. Założyciele miejsca Agata Górka i  Maciej Cypryk oddali tym hołd dla twórczości Chierowskiego. Fotel stworzony przed laty odzyskał świetność we współczesnych wnętrzach i stał się hitem, o którym marzy każdy znawca sztuki. 

Nowa wiadomość od PKO BP ucieszy nie tylko klientów banku. Polacy w końcu się doczekaliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stary pies miał zostać uśpiony. Weterynarz zobaczył go i w ostatniej chwili zmienił zdanie
  2. Zacznie się już dziś o 18. Tłumy wyjdą na ulice, aby zaprotestować, o co chodzi?
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. Dinozaury mogły jednak wcale nie wyginąć, gdyby nie asteroida. Wyjątkowe odkrycie archeologów
  7. Przyjaciel Świerzyńskiego przerwał ciszę. Ujawnił całą prawdę, którą wszyscy mieli przemilczeć

Źródło: propertydesign.pl

Następny artykuł