Bociany szykują się do wylotu z Polski
fot. unspash.com ; Henrik Hansen
Autor Olga Szmańda - 2 Września 2020

Rozpoczęły się migracje bocianów. W konkretnych godzinach możesz załapać się na przepiękne widoki

Bociany mimo braku kalendarzowego lata, postanowiły już zbierać się do odlotu. Ciepłe kraje co roku przyciągają polskie ptaki. Ze względu na obecną pogodę część z nich postanowiła już ulotnić się za granice kraju. Mimo trwającego jeszcze kalendarzowego lata, część z ptaków już wyleciała. W grupie osobników, które podróżują w cieplejsze miejsca, znalazły się: jerzyki, kukułki i dudki.

Bociany tak jak inne ptaki zamieszkujące polskie drzewa i lasy szykują się już do odlotu. Według Jarosława Sułka, ornitologa z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, pierwszymi osobnikami, które odleciały, są jerzyki, kukułki i dudki. Bociany z kolei powoli już wybierają miejsce swojej podróży. Osobniki czeka wędrówka trwająca około trzech miesiące. Wtedy też ptaki przelecą 12 tys. kilometrów.

Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodościCórka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodościCzytaj dalej

- Ptaki ze wschodniej i środkowej Polski będą się kierowały na Cieśninę Bosfor, Izrael, Liban i wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki. Z kolei ptaki z zachodniej części Europy i Polski będą leciały w kierunku Cieśniny Gibraltarskiej i wzdłuż Afryki Północnej i Zachodniej - tłumaczy Jarosław Sułka (dla radio.kielce.pl).

Bociany opuszczą Polskę, bo czują już jesień

Bociany zaliczają się do grupy ptaków z dużą powierzchnią i rozpiętością skrzydeł. Według Jarosława Sułka to właśnie takie osobniki wędrują w trakcie słonecznych i pogodnych dni. By wylecieć, najczęściej wybierają godziny popołudniowe. Wszystko dlatego, że między godziną 9.00 a 10.00 utworzone są kominy termiczne. Takie zjawisko atmosferyczne znacznie pomaga ptakom w locie. Ornitolog wyjaśnia także, że ptaki mogą nie powrócić do Polski. Niestety, ale czyhające na nie za granicą burze piaskowe i zmiany pogodowe mogą utrudnić powrót. Dodatkowym elementem są zagrożenia, jakie stwarzają dla nich ludzie.

- W Europie Południowej bardzo dużo myśliwych poluje na te ptaki, które my chronimy w Polsce. To jest barbarzyństwo - informuje ornitolog.

Dzisiaj grzeje:
1. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości
2. Vega posiada taśmy sutenerów, na których są politycy? Sprawdzono, czy reżyser mówi prawdę

Mężczyzna podkreśla także, że tegoroczne wylatywanie ptaków jest całkowicie zgodne z ich zegarem biologicznym. Takie zachowanie zwierząt jest pocieszające dla człowieka. Ich instynkt wskazuje więc, że ludzie nie muszą obawiać się nieoczekiwanego załamania pogody. Ptaki doskonale kontrolują otaczającą człowieka przyrodę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Był najzimniejszy dzień w roku. Mężczyzna zdjął koszulę, aby otulić nią bezpańskiego psa
  2. Twarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowców
  3. 15-latka wyglądała starzej od własnej babci. Genialna metamorfoza odmieniła jej życie. Wideo pokazuje, że efekty są zniewalające
  4. W szkole się z niej śmiali, bo była grubaską. Po latach jej uroda rzuca na kolana. Niesłychana metamorfoza
  5. Była w rozsypce i bała się o swojego kota. Uratowała mu życie w niezwykły sposób, przez który stał się żółty jak kurczak
  6. Robert Lewandowski nie ochrzcił swojej córki. Znamy powody jego decyzji

Źródło: radio.kielce.pl

Następny artykuł