Przełom w walce z malarią?
Fot. Unsplash / Wolfgang Hasselmann
Autor Olga Szmańda - 11 Czerwca 2020

Przełomowy moment w walce z epidemią

Zespół naukowców z Kenii oraz Wielkiej Brytanii dokonał przełomowego odkrycia. Ich badania mogą zminimalizować liczbę zachorować na malarię lub nawet całkowicie zapobiec tej chorobie.

Naukowcy, którzy szukają nowych sposobów leczenia malarii, mają wielkie nadzieje na powodzenie swojego przedsięwzięcia. Dzięki badaniom nad komarami odkryli drobnoustrój, który chroni je przed zarażeniem, a w konsekwencji przed przenoszeniem malarii na ludzi.

Drobnoustrój Microsporidia MB, który blokuj malarię, został odkryty podczas badania komarów nad brzegiem jeziora Wiktorii w Kenii. Występuje w organizmie pewnego pasożyta, w jego narządach płciowych i jelitach. Badania wykazały, że ani jeden komar, który był nosicielem drobnoustroju Microsporidia, nie przenosił malarii. Liczne eksperymenty publikowane w „Nature Communications” poświadczyły wiarygodność badań.

Malaria jest ostrą lub przewlekłą chorobą tropikalną typu pasożytniczego. Łącznikiem między osobami chorymi a zdrowymi jest samica komarów rodzaju Anopheles. Chorobą można się zarazić właśnie w wyniku ugryzienia przez komara. Według badań z 2019 roku zarażonych malarią jest około 3,2 mln ludzi. Jednocześnie każdego roku z powodu zakażenia umiera milion osób, z czego znaczna większość w Afryce.

Źródło: goodnewsnetwork.org

Następny artykuł