Krowy nowym sposobem na stres i przepracowanie
Fot. unsplash.com ; Christian Möller
Autor Olga Szmańda - 1 Września 2020

Jesteś przepracowany? Przytul krowę. To nowa forma łagodzenia stresu

Krowy okazały się niesamowitym zbawieniem dla każdego przepracowanego człowieka. Unikatowa metoda radzenia sobie ze stresem staje się coraz bardziej popularna. Na horyzoncie różnych metod odpoczywania po pracy pojawiły się łaciate zwierzęta. Na czym dokładnie polega nowa metoda?

Krowy od zawsze kojarzone były jako zwierzęta rolne, a ich rola w społeczeństwie była jasno określona. Miały być utrzymywane w celu dostarczania człowiekowi mleka czy mięsa. Teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej. Przyjazne i łaciate czterokopytne zwierzaki są coraz bardziej doceniane. Okazuje się, że mogą pomóc człowiekowi w redukcji stresu. Doskonałym przykładem na docenienie jednego z najbardziej znanych rolnych zwierząt są studenci Michigan State University. Młodzi ludzie z tej uczelni przepychają się by zaopiekować się uniwersytecką krową.

Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodościCórka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodościCzytaj dalej

Krowy najlepszym antydepresantem

- Krowy są postrzegane jako jedynie pasące się zwierzęta, a są o wiele bardziej wyrafinowane i wrażliwe. Angażują się w zabawę, okazują emocje i mają różne osobowości - wyjaśniono w artykule opublikowanym w Animal Behaviour and Cognition.

Jedną z czołowych twórczyń miejsca stworzonego specjalnie do przytulania krów jest właścicielka Mountain Horse Farm, Suzanne Vullers. Kobieta od dawna zajmuje się włączaniem obcowania ze zwierzętami do terapii stresowej. Przeniosła nawet z Holandii do Stanów Zjednoczonych swoją pasję i otworzyła miejsce, gdzie każdy może przytulić krowę. Jej zdaniem łaciate olbrzymy są jednymi z najbardziej wiernych i wdzięcznych stworzeń.

- Krowy lubią towarzystwo, są bardzo ciekawe, znają swoje imiona, zawsze chcą podejść i zobaczyć, co się dzieje - zauważa na łamach "Today" Vullers.

Według kobiety przytulanie krowy ma też medyczne podłoże. Zwierzęta te mają znacznie wyższą temperaturę ciała niż człowiek, a ich tętno jest wolniejsze. Te dwie cechy znacząco wpływają na relaks ludzi w trakcie przytulania krowy. Kolejnymi miłośnikami rolnych zwierząt są Holendrzy Els i Gerard. Para razem prowadzi Kastanje Hoeve miejsce, w którym każdy może spędzić czas przytulając krowę i relaksując się w jej towarzystwie. Swoją działalność rozpoczęli już 14 lat temu wiedząc jak duży wpływ „pupile” mają na ludzi.

- Ludzie uważają, że jest to bardzo odprężające. Zaczęliśmy oferować tę formę spędzania czasu około 14 lat temu. Gdy ludzie przychodzą na taką >>sesję<< zaczynamy od zapoznania ich z cielętami, oprowadzamy ich po gospodarstwie, następnie udajemy się na pastwisko. Do sesji przytulania dedykowane są specjalne krowy, które wykazują odpowiednie predyspozycje. Zwykle są to nieco starsze krowy, o łagodnej naturze i spokojnym usposobieniu. Każda ma inny charakter, mamy w stadzie jedną zazdrosną krowę, która nieprzytulana robi się zazdrosna. Oczywiście miewają one swoje humory. Kiedy krowa czerpie z przytulania przyjemność, leży, jest zrelaksowana, niektóre nawet zamykają oczy, a kiedy jej się to nie podoba wstaje i odchodzi - wyjaśnia Els w BBC.

Dzisiaj grzeje:
1. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości
2296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda

Obecnie przytulanie krów jest coraz bardziej popularną metodą relaksacyjną. Wielu ludzi podróżuje poza miasto, by odetchnąć od natłoku pracy i całkowicie poddać się ciszy wsi. W tym samym czasie mogą spotykać się z krowami, które chętnie dają się objąć. Takie krowy są również odpowiednio przygotowane do spotkań z człowiekiem. Dzięki temu sprawdzają się jako idealni terapeuci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek spotkał na swojej drodze dziki. Nie wszystko poszło zgodnie z jego planem
  2. We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwować
  3. 15-latka wyglądała starzej od własnej babci. Genialna metamorfoza odmieniła jej życie. Wideo pokazuje, że efekty są zniewalające
  4. W szkole się z niej śmiali, bo była grubaską. Po latach jej uroda rzuca na kolana. Niesłychana metamorfoza
  5. Była w rozsypce i bała się o swojego kota. Uratowała mu życie w niezwykły sposób, przez który stał się żółty jak kurczak
  6. Justyna Żyła pokazała, jak spędza czas z dziećmi. Co na to Piotr? (FOTO)

źródło: kobieta.interia.pl

Następny artykuł