Samochodowe festiwale to nowy trend czasu zarazy
Fot. Unsplash.com / Designclass
Autor Bartosz Wróblewski - 10 Czerwca 2020

Samochodowe festiwale podtrzymują czeską kulturę przy życiu

Gdy czeskie kina i teatry zostały zamknięte do odwołania, Czesi zaczęli jeździć na festiwale samochodowe.

Zainspirowany znanymi w USA dawnymi kinami samochodowymi czeski reżyser teatralny Karel Kratochvíl opracował plan festiwalu sztuki w Pradze, z którego ludzie mogliby korzystać bez wychodzenia z samochodu. To Dubbing Art Parking – wydarzenie, które pozwala obcować z kulturą przy jednoczesnym zachowaniu dystansu społecznego. Na starym dworcu kolejowym odbywają się pokazy filmów, a także przedstawienia teatralne i muzyczne w historycznym centrum miasta. Festiwal potrwa co najmniej do końca czerwca.

Dominika Antonie Pfister, jedna z organizatorek festiwalu, mówi, że celem tego wydarzenia jest umożliwienie widzom zaangażowania się w sztukę performatywną na żywo w czasie, gdy wszystko inne dzieje się w Internecie. – Nie chcemy wytransmitować się na śmierć – powiedziała. – Sztuka na żywo potrzebuje żywego widza i odwrotnie.

W czasach koronawirusa nikt nie wie, kiedy teatry i inne obiekty kulturalne będą mogły wystawiać swoje spektakle i czy wkrótce nie zostaną ponownie zamknięte. – Art Parking – mówi Pfister – daje niektórym artystom pewność w tych niepewnych czasach. Chcemy pomóc aktorom, piosenkarzom i innym twórcom, a także zaoferować ludziom kulturalne wrażenia po tygodniach spędzonych w domu.

Bilety na poszczególne wydarzenia festiwalu są sprzedawane online i skanowane przez okno samochodu, a przekąski i napoje można zamawiać za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Uczestnicy mają do dyspozycji odbiorniki, dzięki czemu mogą słuchać spektaklu za pośrednictwem samochodowego zestawu stereo. Zamiast oklaskami występy kończą się entuzjastycznym trąbieniem klaksonów.

Sprzedaż biletów od początku imprezy była zaskakująco wysoka, co dowiodło dobrego przyjęcia inicjatywy. Poza Pragą festiwal ma odbywać się także w innych czeskich miastach, takich jak Pilzno, Brno i Ostrawa.

Źródło: Positive.News

Następny artykuł