Startupy wydatnie pomagają w ratowaniu naszej planety
Fot. Unsplash / The New York Public Library
Autor Bartosz Wróblewski - 17 Czerwca 2020

Genialny Startup wymyślił nowy pożyteczny sposób na zbędny plastik

Startupy znane są z dużej innowacyjności, pomysłowości i kreatywności swoich członków. Tym razem okazało się, że można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, jednocześnie zmniejszając ilość niepotrzebnego plastiku na Ziemi i podnosząc poziom bezpieczeństwa w szpitalach.

Startupy takie jak ten, który założyło dwóch ugandyjskich przedsiębiorców zajmujących się przetwarzaniem odpadów z tworzyw sztucznych, naprawdę zmieniają świat. W tym przypadku jest to zmiana w zielonym kierunku.

Startupy pomogą oczyścić planetę i zachować zdrowie

Aby zaradzić niedoborom środków ochrony osobistej w szpitalach zajmujących się pacjentami z COVID-19, Peter Okwoko i jego kolega Paige Balcom, współzałożyciele Takataka Plastics, zmienili profil produkcji swojej firmy. Zamiast materiałów budowalnych zaczęli produkować z niepotrzebnego plastiku sprzęt medyczny i ochronny. Zamiast takich rzeczy jak dachówki, zaczęli przetwarzać odpady z tworzyw sztucznych na osłony twarzy dla pracowników medycznych.

Po opublikowaniu zdjęcia prototypu w mediach społecznościowych otrzymali zaskakujący telefon z regionalnego szpitala z prośbą o 10 osłon twarzy, ponieważ mieli tam braki.

Wykonali więc zamówienie i dostarczyli je, po czym otrzymali telefon po południu z tego samego szpitala z prośbą o więcej, ponieważ „te pierwsze okazały się tak dobre”, powiedział Okwoko w rozmowie z agencją Reuters.

Ratowanie natury i ratowanie ludzi

Niedobory środków ochrony osobistej występują na całym świecie, szpitale w Ugandzie nie są więc wyjątkiem. Ale firma Takataka Plastics jest jednym z pionierów produkcji tego sprzętu – wykonała do tej pory 1200 osłon twarzy. Co jeszcze bardziej inspirujące, 14-osobowy personel firmy obejmuje sześciu pracowników, którzy byli bezdomnymi i bezrobotnymi młodymi ludźmi.

Około 500 tarcz zostało sprzedanych tanio organizacjom pozarządowym i prywatnym zakładom opieki zdrowotnej, a pozostałe 700 przekazano na rzecz szpitali publicznych.

Takataka ma nadzieję, że wykorzysta sukces osłon twarzy i rozszerzy dotychczasową działalność przetwórstwa i recyklingu tworzyw sztucznych. Obecnie firma potrafi przetworzyć około 132 funtów (60 kg) plastiku dziennie, ale ich cele są ambitne. Chcą osiągnąć miesięczną wydajność na poziomie 9 ton.

Kto by się spodziewał, że kryzys wskaże młodym przedsiębiorcom nową drogę, która może skutecznie przyczynić się do rozwoju ich firmy?.

Źródło: Good News Network

Następny artykuł