Noworodek z ogromnym guzem obok serca
Fot. ICZMP w Łodzi / Facebook
Autor Kamila Krótka - 21 Grudnia 2020

Marcel urodził się z guzem wielkości serca. Dzięki udanej operacji noworodek spędzi święta w domu

Klinika Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi właśnie potwierdziło, że udało się przeprowadzić wyjątkową operację. Lekarze usunęli noworodkowi ogromny guz, wielkości jego serca.

U malucha po badaniu rezonansem magnetycznym stwierdzono obecność guza w śródpiersiu. Marcel trafił na intensywną terapię, a następnie do szpitala w Toruniu. Stamtąd przeniesiono go do ICZMP w Łodzi.

Guz wielkości serca

W Łodzi stwierdzono u Marcela guza wielkości drugiego serca. Lekarze obawiali się, że gdy serce zacznie rosnąć, guz będzie naciskał na narząd. Kardiochirurdzy zdecydowali się na operację.

Problem wynikał z tego, że nie wiadomo było, czy guz jest połączony z naczyniami i sercem, czy też nie. Był to znajdujący się w worku osierdziowym powtorniak dojrzały.

- Nie chciałam się zgodzić na operację, ale pani doktor Katarzyna Paciorek kazała mi się trzy razy zastanowić, wszystko narysowała. I w końcu mnie przekonała- mówiła mama chłopca rmf24.pl.

Na szczęście operacja udała się i to bez powikłań. Marcel szybko zaczął samodzielnie jeść, a w sobotę zostało wypisane do domu.

Operacja polegała na usunięciu guza wielkości serca dziecka u trzytygodniowego noworodka, ważącego trzy kilogramy - mówi dr Marek Kopala z Kliniki Kardiochirurgii, który przeprowadzał operację.

źródło: rmf24.pl

Następny artykuł