Kucanie jest elementem słowiańskiej kultury
Fot. pixabay.com/pl/users/vicran-13876440
Autor Kamila Krótka - 21 Lipca 2020

Banalny sposób, który pozwala dbać o zdrowie. Słowiańska metoda znów na czasie

Kucanie to łatwa do wykonania aktywność fizyczna, która może przynieść wiele pozytywnych rezultatów. Okazuje się, że to proste ćwiczenie doskonale wpływa na nasze zdrowie.

Kucanie to aktywność, o której zapomnieliśmy w dobie ekranów i pracy w pozycji siedzącej. Spędzanie wielu godzin w biurze i przed telewizorem sprawia, że pozycja przysiadu została już praktycznie wyparta spośród tych, które przyjmujemy. A szkoda, bo doskonale wpływa ona na nasz organizm.

Dotarli do rodziny, która brała udział w programie Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemniceCzytaj dalej


Kucanie na poprawę formy

Tę postawę przybierali nie tylko nasi przodkowie z Europy, lecz także liczne społeczności w innych częściach świata. Co więcej, w wielu punktach globu wielu ludzi nadal przybiera tę pozycję każdego dnia. Ludzie kucają po to, aby odpocząć, pomodlić się, ugotować coś czy skorzystać z toalety (tego wymagają toalety w Azji czy latryny wiejskie na całym świecie). Tę pozycję wykorzystuje się również podczas narodzin tam, gdzie nie ma powszechnego dostępu do szpitali.

Kucanie nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i uelastycznia stawy. Jak wskazała Avni Trivedi, osteopatka z Londynu: “Bycie blisko ziemi pomaga się fizycznie uziemić i być bardziej w sobie”. Natomiast osteopata Phillip Beach podkreślił, że to nie jest trend, ale ewolucyjny impuls, którego potrzebujemy w naszym zdominowanym przez ekrany świecie.

Jeśli chodzi o aspekt fizyczny, badanie przeprowadzone w roku 2014 w European Journal of Preventive Cardiology udowodniło, że badani wykazujący trudności z podnoszeniem się z podłogi bez używania rąk lub łokcia, żyli krócej od tych, którzy nie mieli problemów z tym ćwiczeniem. Zatem zdrowy układ kostny to nie tylko gibkość i sprawność, ale i dłuższe życie.

- Każdy staw w naszym ciele ma w sobie płyn maziowy. To olej w naszym organizmie, który zapewnia odżywianie chrząstki. Do wytworzenia tego płynu potrzebne są dwie rzeczy: ruch i kompresja. Jeśli więc staw nie przechodzi przez cały zakres – jeśli biodra i kolana nigdy nie przekraczają 90 stopni – ciało mówi „Nie jestem używany” i zaczyna się degenerować i zatrzymuje produkcję płynu maziowego - wyjaśnił dr Bahram Jam, fizjoterapeuta i założyciel Advanced Physical Therapy Education Institute (APTEI) w Ontario, Kanada.

Dzisiaj grzeje: 1. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
2. Polski złoty w odwrocie. Efekt? Wysokie opłaty i drogie kredyty

Stereotyp Słowianina

Kucanie to nie tylko element zdrowego życia, ale i kultury Słowian. To też już niejako symbol dresiarskiej subkultury, który często manifestuje się w zaskakujących miejscach. Tak było na przykład w znanym graffiti w centrum Nidzicy. Tam jeszcze w latach 90., czyli w czasach rozkwitu subkultury dresiarzy, pewien geopolityk kulturowy ostrzegał: „Dresy przyszły ze Wschodu (Rosja), a nie z Zachodu ani z Ameryki!”.

Z jednej strony stylizacja na kucających dresiarzy ma prześmiewczy charakter, z drugiej jednak ma w sobie coś swojskiego i pociągającego. Okazuje się, że ten stereotyp Słowiańszczyzny jest na Zachodzie całkiem chwytliwy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właściciel pumy napisał list do prezydenta Poznania. O co prosi?
  2. Potencjalnie niebezpieczna asteroida przeleci koło Ziemi. Takich obiektów będzie więcej
  3. "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
  4. Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
  5. Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
  6. Piękna dziewczyna reprezentanta Polski zachwyca nienaganną figurą. Odważne zdjęcia (FOTO)

źródło: polityka.pl / dobrewiadomosci.net.pl

Następny artykuł