Pewex - symbol luksusu i ekstrawagancji PRL-u
fot. Wikipedia - autor nieznany
Autor Olga Szmańda - 27 Listopada 2020

Znają go rodzice i dziadkowie. Dzieci jedynie z opowieści. Kto pamięta kultowe Pewexy?

Pewex powstały w 1972 roku nie jest szczególnie znany młodym konsumentom. Popularna sieć sklepów i kiosków niespecjalnie zapadła w pamięci nowego pokolenia. Są wśród Polaków jednak ci, którzy doskonale pamiętają zakupy w Pewexie.

Pewex powstał w 1972 roku z przebranżowienia sklepów dewizowych banku PeKaO, w którym można było kupować za wymienną walutę towar niedostępny w innych polskich sklepach. Marka Pewex stała się tym samym symbolem ówczesnych ekskluzywnych marek i towarów.

Pewex tj.Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego, był siecią sklepów i kiosków walutowych w czasach PRL-u. Popularnie znana nazwa Pewex stała się niedługo po otwarciu symbolem luksusowych towarów, które były trudno dostępne w typowym polskim sklepie.

Konsumenci Pewexów niejednokrotnie pamiętają, że sklep zaopatrywany był w towar importowany i krajowy z wyższej półki. Większość rzeczy, które znajdowały się w Pewexach były trudno dostępne.

Klienci ustawiali się w kolejkach do Pewexy by tam zakupić m.in. odzież, tkaniny, artykuły spożywcze, alkohole, kosmetyki, zabawki, sprzęt sportowy czy artykuły RTV czy gospodarstwa domowego.

Źródło: pikio.pl

Następny artykuł