Powstanie Wielkopolskie
Fot. NARODOWE SIŁY ZBROJNE / Facebook
Autor Kamila Krótka - 27 Grudnia 2020

102 lata temu wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Na pamiątkę powstał wyjątkowy film

Z okazji 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w sieci odbywa się premierowy pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego “Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Wszystko po to, aby uczcić zwycięstwo Polaków, o którym często zapominamy.

Dzisiejsza niedziela to niezwykła rocznica. Ze względu na pandemię, obchody upamiętniające Powstanie Wielkopolskie przeniesiono do sieci.

Powstanie Wielkopolskie w sieci

Pokaz filmu odbywa się na stronie 27grudnia.pl. Produkcja zawiera niepublikowane dotąd materiały archiwalne, które odnaleziono m.in. w archiwum Gaumonth Pathé w Paryżu. Archiwalia zostały uzupełnione scenami fabularyzowanymi.

Film pokazuje, jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia podczas walk powstańczych w 1918 i 1919 r. Producentem dokumentu jest Fundacja Obywatelska “Bazar”, koproducentem Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Reżyserem i scenarzystą jest Tadeusz Litowczenko.

Z okazji rocznicy na stronie internetowej wydarzenia można było też oglądać transmisję, podczas której marszałek Marek Woźniak w imieniu mieszkańców województwa składał kwiaty i zapalał znicz przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

źródło: wyborcza.pl

Następny artykuł